02 Ekim 2019 12:57

Borçlu patates üreticisi, maliyetin altında fiyat veren tüccara mecbur bırakıldı

Geçen yıl pazarda fiyatı tavan yapan patatesin üreticiden alım fiyatı 50 kuruşa kadar düştü. Borç yükü altında ezilen üretici para kazanmasa da elindeki ürünü tüccara vermek zorunda kalıyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İlk aşamada tüccarın kilosu 90-100 kuruştan alım yaptığı patateste hasat artışı ile fiyat 50-60 kuruşa kadar düştü. Şu anda tüccarın patatese maliyetinin altında fiyat verdiğini belirten Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bankaya kredi borcu olan, elektrik, su faturasını ödeyemeyen üretici, para kazanmasa da elindeki ürünü tüccara vermek zorunda kalıyor” dedi.

ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ MAĞDUR

Gürer, yaklaşık 240 bin dekar alana patates ekimi yapılan Niğde’de geçen yıla göre patates ekim alanında yüzde 10 gibi bir artış olduğunu belirtti.

Patates ile ilgili Niğde’de bir entegre tesisin bulunmamasının yanı sıra lisanslı depoculuk kapsamında destek de alamadığını ifade eden Gürer, “Niğde’de üretici tüccara mahkum edildi, üretici ürettiğini değerine satamıyor. Tüketici pahalı ürün almak zorunda kalıyor. Üretici ve tüketici mağdur, piyasayı tüccar belirliyor. İktidar nerede? Geçen yıl depolanan ürün için üretici terörist ilan edilip depolar basılmıştı. Oysa patates üretildiğinde ürün hasat döneminde satılır, geriye kalan ürün depolanarak bir sonraki yıl yeni ürün çıkıncaya kadar pazara ürün verilir. Şimdi patates üreticisinin ilaç, gübre, tohum, elektrik, mazot gibi giderleri katlandı. Üretici tüccar eline kaldı, ama ortada üreticiye sahip çıkan iktidar yok. Tarım politikası ‘üretme, ekme, ithal et’ mantığına daha çok meyilli. Bu bağlamda yurt dışı teşvik hemen açıklanmazsa yine olan üreticiye olacak” diye konuştu.

ELEKTRİK FATURASINI GÖREN ÇİFTÇİ "YANDIM" DİYOR

Elektrik fiyatına gelen artışların mazotun da önüne geçtiğine değinen Fethi Gürer, “Niğde ve çoğu ilimizde elektrik, enerji ile yer altından sağlanır. Çiftçi elektrik paralarını ödeyemez duruma gelince, şirket elektriği kesmek durumunda kalıyor. Çoğu yerde ürün sınırlı sulanınca verim kaybı oluyor. Çiftçiler elektrik faturalarının, ürün hasadının önemli bölümünü ellerinden aldığını ifade ediyorlar. Mağdurlar ama seslerini duyan bir iktidar yok. Çiftçinin sulama suyu, elektrik bedelleri mutlaka indirime ve desteğe tabi olmalıdır. Mazot zamlarının yanında elektrik zamları çiftçiyi zor durumda bırakmaktadır” dedi. (Niğde/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Okulun kanalizasyon bağlantısı unutulmuş

SONRAKİ HABER

Dünya Turu ­| Meksika: Kadın cinayeti sergisi ya da halk şiddete nasıl alışır?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa