02 Ekim 2019 12:50

Boşanmak istediği için kurşunlanan Köse: Adaleti mücadeleyle ortaya çıkardık

Manisa 3. Kitap Fuarına katılan yazarlardan biri de boşanmak istediği eşinden şiddet gören Sibel Köse. ‘Adalet istiyorum’ diyerek mücadeleyi bırakmayan Köse, yaşadıklarını Ekmek ve Gül’e anlattı.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

Paylaş

Eylem DEMİRHAN
Manisa

Manisa 3. Kitap Fuarına bu yıl katılan yazarlardan biri de boşanmak istediği eşinden şiddet gören, bir bacağını kaybeden ve ‘Adalet istiyorum’ diyerek mücadeleyi bırakmayan Sibel Köse. Yaşadıklarını Ekmek ve Gül’e anlatan Köse, 10 yıldır yazdıklarıyla kadına şiddete ve cinsel istismara dikkat çektiğini söyledi.

“Kitaplarımda hep kadına şiddete dikkat çekmeye çalıştım, bu konuda bir şeyler yapmak istedim fakat bunları yaparken aynı zamanda yaşıyordum da. Sözlü ve fiziksel şiddet hayatımda vardı. Boşanmak istedim, bacağımdan kurşunlandım” diyerek yaşadıklarını anlattı. Eşinin kendisine uyguladığı şiddete karşı ilk etapta basit bir yaralama olarak davası açıldığını belirten Köse “Avukat arkadaşlarla birlikte bunun öldürmeye teşebbüs olduğunu kanıtladık. Böylece dava ağır cezada görülmeye devam etti” dedi.

KORKMAYIN DEMEK İÇİN...

Yaşadıklarının benzerini yaşayan binlerce kadının olduğunu ve bunun önüne geçebilmek için bu mücadele etmek gerektiğini belirten Köse, çeşitli platformlarla birlikte hareket ettiğini söyleyerek ekliyor: “Hepsi yanımda olduğunu fazlasıyla hissettirdi. Mahkeme ağır cezaya sevk edildiğinde gözyaşlarımı tutamadım çünkü burada verilen bir mücadele var. Ben haklıydım ve sonuna kadar gitmek istedim. Ayrıca benim orada verdiğim savaş sadece kendim için değildi. Binlerce kadın içindi, siz de yapın, korkmayın, ne olursa olsun mücadele edin diyebilmek içindi.”

‘BİREYSEL BİR MÜCADELE DEĞİL’

Ülkede kadına yönelik taciz, tecavüz ve şiddetin gündemden hiç düşmediği bir dönemde, mücadele etmenin önemini değinen Köse “Boşanmak istedikten sonra bacağımdan kurşunlandım ve bir bacağımı kaybettim. Ben bir kadınsam kendi hakkımı da diğer kadınların hakkını da sonuna kadar savunurum dedim. Haklarımız çiğnendiği için bu haldeyiz. Verdiğim savaşı kazandığım için mutluyum” ifadelerini kullandı.

Yazmayakadına şiddeti nasıl önleyebiliriz sorusuyla başladığını anlatan Köse, “Bu mücadeleyi bireysel bir savaş, bireysel bir kazanım olarak görmedim. Ben duruşma salonuna girene kadar adalet diye bir şey yoktu. Adaleti mücadele ederek biz ortaya çıkardık” dedi.

Fuarda kitaplarını imzalamaya devam edeceğini ve okurları beklediğini söyleyen Köse "Kadınlarımız verdikleri savaştan hiçbir zaman vazgeçmesin, zorla kurulan bir birliktelikten hiçbir şekilde güzel bir şey doğmaz" diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kamu idareleri, kıdem tazminatının karşılığını giderlere harcamış

SONRAKİ HABER

Melih Gökçek döneminde "FETÖ'cülerin kooperatifine" 3 kat fazla inşaat hakkı tanınmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa