02 Ekim 2019 10:30

Haydarpaşa Dayanışması: Haydarpaşa ve Sirkeci Gar Sahası İBB’ye devredilsin

Haydarpaşa Dayanışması, Haydarpaşa ve Sirkeci Gar Sahası'nın asli ve kamusal amaçları doğrultusunda kullanılmak koşuluyla İBB'ye devredilmesini talep etti.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Haydarpaşa Dayanışması, yaptığı yazılı açıklama ile Haydarpaşa ve Sirkeci Gar Sahası'nın asli ve kamusal amaçları doğrultusunda kullanılmak koşuluyla İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) devredilmesini talep etti.

Açıklamada, Haydarpaşa ve Sirkeci Gar Sahası'ndaki bazı alanların ve üzerindeki yapıların, TCDD tarafından “neredeyse alıcısı da belirlenmiş bir şekilde sözde kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere" kiralama ihalesine çıkarılacağı hatırlatıldı. Konuya ilişkin  "Sirkeci Garı ve Haydarpaşa Garı ihaleye çıktı” şeklinde yanıltıcı başlıkla haberler yapıldığı belirtilen açıklamada "Haydarpaşa ve Sirkeci Garları ve geri sahaları bir bütündür. Hiçbir şekilde asli fonksiyonuna, kamusal yarar ve kullanıma aykırı bir şekilde kullanılamaz, bölünemez, parçalanamaz, kiralanamaz, satılamaz" denildi.

"BU ÖNEMLİ VARLIKLARIN KORUNMASI BİZİM KADAR KAMU KURUMLARININ DA GÖREVİDİR"

İstanbul'un en önemli kimlik öğelerinden biri olan Haydarpaşa ve Sirkeci Garı'nın gelecek kuşaklara önemini, bütünselliğini ve işlevini koruyarak taşımakla yükümlü olunduğu hatırlatılan açıklamada "Bu önemli varlıkların korunması ve asli işlevleri doğrultusunda kullanılması, biz duyarlı kuruluşların ve kentlilerin olduğu kadar, başta Koruma Kurulları, Belediyeler ve TCDD olmak üzere ilgili idarelerin ve kamu kurumlarının da görevidir, sorumluluğudur” denildi.

"KENTE YAPILACAK EN BÜYÜK İHANET OLUR"

Sirkeci Garı, Haydarpaşa Garı, liman, iskele ve geri sahalarının olası afet anında kentin lojistiği, ihtiyaçlarının sağlanması ve tahliyesi konusunda önem taşıdığının altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu açık gerçek ve gereksinim doğrultusunda tam kapasiteyle derhal halkın hizmetine sokulması gereken bu alanların, hukuki geçerliliği olmayan ihalelerle parça parça özelleştirilmeye çalışılması bu kente yapılacak en büyük ihanetlerden biri olacaktır."

İBB'nin ihaleye katılmasını engellemeye çalışan TCDD yönetimininin kamuoyu önünde uyarıldığı ve asli göreve davet edildiği açıklamada “Bizler duyarlı yurttaşlar, Kadıköylüler, Üsküdarlılar, İstanbullular olarak oyuna gelmeyeceğimizi, 'talana ve rantiyeye' geçit vermeyeceğimizi TCCD ilgili ve yetkililerine bir kez daha ilan ediyor; söz konusu yapı ve alanlara sahip çıkamıyorlarsa ihaleyi iptal ederek asli ve kamusal amaçları doğrultusunda kullanılmak koşulu ile İstanbul Büyük Şehir Belediyesine devretmelerini talep ediyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mardin'de kayyumun atadığı tacizci müdür yarın hakim karşısına çıkacak

SONRAKİ HABER

Kemal Kılıçdaroğlu: Bakanlar Meclisi tanımıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...