02 Ekim 2019 07:56

Yunanistan'da işçi ve emekçiler bir günlük greve gitti

Yunanistan'da memurlar ve işçiler, hükümetin getirmek istediği iş gücü reformlarını protesto etmek amacıyla 24 saatlik iş bırakma eylemi başlattı.

Fotoğraf: prin.gr

Paylaş

Yunanistan'da memurlar ve işçiler, hükümetin iş koşullarını kötüleştirecek yasa tasarısını protesto etmek için 24 saatlik iş bırakma eylemine gitti.

AA'da yer alan habere göre, Yunanistan İşçi Konfederasyonu (GSEE), Mücadeleci İşçi Cephesi (PAME) ve Atina İşçi Merkezinin (EKA) çağrısıyla işçi ve memurlar, ülke genelinde bugün 24 saatlik greve başladı. Greve, kamu ve toplu taşıma çalışanları, işçiler, gazeteciler, bankacılar, doktorlar ve liman işçileri ve öğretmenler destek veriyor.

Limanlarda yük indirme bindirme yapılmıyor, bankalar hizmet vermiyor, otobüs ve metro hizmetleri sınırlı olarak gerçekleştiriliyor. Doktorlar sadece acil vakalara bakarken, iş bırakma dolayısıyla özel ve devlet televizyon kanallarında ise haber bültenleri yayınlanmıyor.

Grev çerçevesinde başta GSEE, PAME ve EKA olmak üzere çeşitli işçi sendikaları, Atina'da eylemler düzenleme kararı da aldı.

Yunanistan'da memur ve işçiler, hükümetin gündeme getirdiği yasa tasarısının, iş koşullarını kötüleştirdiğini ve bazı kamu kurumlarını özelleştirmeyi hedeflediğini söylüyor.

Söz konusu tasarının, onaylanmak üzere önümüzdeki günlerde parlamentoya gönderilmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

7 gazeteci için 21 yıla kadar hapis istendi

SONRAKİ HABER

Johnson & Johnson, Ohio'daki opioid davasında 20,4 milyon dolar tazminat ödeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa