02 Ekim 2019 06:46

Ilısu Barajı'ndan yaban atları da etkilenecek

Hasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu Barajı'ndan bölgedeki yaban atları da etkilenecek.

Fotoğraf: MA

Paylaş

12 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf’i sular altında bırakacak Ilısu Barajı’ndan bölgedeki yaban atları da etkilenecek.

Fırat Nehri ile birlikte Dicle Nehri’nin üzerine inşa edilen ve su tutma işlemine başlanan Ilısu Barajı ile 12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Hasankeyf’in yanı sıra 199 yerleşim yeri daha sular altında kalacak. Bölge sakinlerini yerinden yurdundan eden baraj, uzmanların işaret ettiği gibi Dicle Vadisi eko sisteminde de tahribatlara yol açacak. Bu tahribattan etkilenip, doğal yaşam alanları sular altında kalacak olan canlılar arasında yaban atları da var.

Vadi boyunca sürüler halinde dolaşan yaban atları her gün gün doğumu ve batımında nehre gelerek su içiyor. Geçtiğimiz yıllarda çoğunlukla Mawa Dağı yamaçlarında yaşayan yaban atları, bölgenin güvenlik birimlerince yakılmasının ardından Hasankeyf çevresine gelmişti. Koruma altına alınmalarına dair bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmayan yaban atlarının yaşam alanlarının büyük bir bölümü sular altında kalacak. (Batman/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Twitter'a girişte ve paylaşımlarda yaşanan sorun çözüldü

SONRAKİ HABER

Şırnak’ta eylem ve etkinlikler 15 gün yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...