01 Ekim 2019 16:26

ODTÜ Mezunları Derneği işçileri ödenmeyen ücretleri için iş bıraktı

ODTÜ Mezunları Derneğinde çalışan işçiler, ücretlerinin parçalı ve eksik yatırılmasına, toplusözleşme zammının ödenmemesine karşı iş bıraktı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

ODTÜ Mezunları Derneğinde çalışan Tez-Kop-İş ve Dev Turizm-İş üyesi işçiler, ücretlerin bir buçuk yıldır geç ve parçalı yatırılması, Temmuz ayında uygulanması gereken toplu sözleşme zammının uygulanmaması nedeniyle iş bıraktı.

Ağustos ücretlerinin hala yatmadığını belirten işçiler; tek seferde tüm ücretlerin yatırılması, Temmuz ayından itibaren sözleşmede yer alan zammın uygulanması ve bundan sonraki aylarda ücretlerin düzenli olarak yatırılmasının taahhüt edilmesini talep ediyor.

Evrensel’e konuşan 20 senedir işletme bölümünde çalışan işçi “Ben buranın emektarıyım. Maaşlar düzensiz, zamlar yok, yol ücretleri zamlandı ona karşılık hiçbir şey yok. Tesisteki sıkıntılar eve, ailemize de yansıyor. Ailemizle çocuklarımızla kötü oluyoruz. Kredi çekip ev almıştık ödeyemediğimiz için bankadan eve üst üste bildiriler geliyor. Biraz daha bu durum devam ederse icralık olacağız. Tesisimizi seviyoruz ancak çalıştığımızın karşılığını alamıyoruz” dedi.

İdari Ofiste çalışan Merve Büyüktaş ise “Geçtiğimiz 2018 Haziran ayında yönetim kurulu değişti. 2018 Temmuz ayından itibaren maaşlarımızı gecikmeli alıyoruz, parça parça alıyoruz. Geçen hafta ilk uyarı eylemimizi yaptık, öncesinde bir mail atmıştık 1 aydır yönetimden hiçbir cevap alamadık. Herhangi bir yönetim kurulu üyesi bize ‘arkadaşlar kusura bakmayın’ bile demiyor. Herkes bir dilekçe verdi, dilekçelere de bir cevap alamadık. Geçtiğimiz Salı günü tek bir günlük iş bırakarak uyarı eylemi yaptık. Ancak o günden itibaren hiçbir şey değişmedi. Dernek başkanı İrfan Türkkolu bugüne randevu verdi ancak onun yerine başkası geldi. Gerçekleşen toplantıda hiçbir cevap alamayınca çalışmama hakkımızı kullanma kararı aldık. 2 saat sonra bir YK üyesi 11 Ekim’de Ağustos maaşının yatacağını ancak zamsız olacağını taahhüt etti. Şu an hiçbirimiz bunu kabul etmiyoruz. Çünkü tüm ücretleri bayram, ulaşım ücreti gibi haklarımızı ve zamlarımızı alana kadar eylemimizi sürdüreceğiz. Devam eden aylarda aynı sıkıntıları yaşamamak için bir taahhüt istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tez-Koop-İş Sendika Temsilcisi Gamzegül Aykanat da “Biz burayı çok seviyoruz hepimiz için değerli bir sivil toplum kuruluşu; biz burayı aile olarak bildik o yüzden 1.5 yıldır hiçbir eylem yapmadık. Burada çalışan herkesi seviyoruz ancak sorunumuz kişisel değil. Sorunumuz sadece para da değil. Sorunumuz tavır. İnsanlar bize gelip ‘Arkadaşlar kusura bakmayın maaşınızı bu ay geç ödeyeceğiz’ bile demediler ve biz maaşımızın geç yatacağını maaşımız geç yatınca öğrendik. Bu durum bizi çok yıprattı. TİS’e aykırı şekilde Temmuz zammımız maaşlara yansıtılmayıp iki parça ve yatması gereken zamandan geç yatınca yönetimle konuşmak istedik. Hiçbir dönür alamadık. Geçen Salı yaptığımız eylemde toplantı talep ettik ve tam bir hafta sonrasına verildi, bu durum bizi tekrar kırdı. Sonucunda bugün yaptığımız toplantıda maaşlar için bir gün alamadık ve eylemimizi haklarımızın tamamı teslim edilene kadar sürdürme kararı aldık. Biz buraya çok büyük aidiyet besliyoruz ancak karşılaştığımız bu tavır ve Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz koşulları bu aidiyet duygusunu yitirmemize neden oluyor” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ruhani'nin, Trump'ın telefon görüşmesini reddettiği iddiası

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...