01 Ekim 2019 14:35

Avcılar'da bina kontrolü için başvuranların sayısı 2 bin 30'u buldu

Depremin ardından Avcılar'da binalarının kontrol edilmesini isteyenlerin sayısı 2 bin 30'u buldu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Silivri açıklarında geçen perşembe günü meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından Avcılar'da binalarının durumundan endişe ederek, kontrol edilmesini isteyenlerin sayısı 2 bin 30'u buldu.

Depremin ardından ilçede halen biri 3 bloklu 30 daireli olmak üzere 2 mühürlü bina bulunurken, bunların bodrumlarındaki kolonlarında demirin korozyona uğradığı, betonda deniz kumu kullanıldığı belirlenmişti. Risk oluşturan bu iki binanın dışında mühürlü bina olmadığı ifade edilirken, Avcılar Belediyesi bünyesinde oluşturulan koordinasyon merkezine binalarının durumunun incelenmesi için başvuranların sayısı 2 bin 30'u buldu. Rekor başvuru üzerine ekipler, gözleme dayalı değerlendirme yaparken, büyük bölümünde depremin yol açtığı mühürlemeyi gerektirecek büyük çatlak veya risk olmadığını bildirdi. 1999 depreminden önce yapılan binaların bugünkü yönetmeliklere göre, performans testi yapılması halinde "sağlam sayılamayacağı" dile getirildi.

RESMİ BİNALARA DA İNCELEME

Avcılar Belediyesi ekipleri, halktan gelen başvuruların yanı sıra ilçedeki kamu kurum ve kuruluşları için de istek gelmesi halinde ekipleri göndererek inceleme yapmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan görevlendirilen ekiplerin de Avcılar'daki okullarda incelemesini tamamladığı, pazar günü açıklanan Abdulkadir Uztürk Ortaokulu'nun dışındaki binalarda hasar tespit etmediği belirtildi. Bu okuldaki öğrenciler, 1 günlük tatil ardından derslerine hemen yanındaki Abdulkadir Uztürk İlkokulu'nun binasında öğleden sonra yeniden başladı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mayın patlamasında bacağını kaybeden Ünal Demir protezini değiştiremiyor

SONRAKİ HABER

Bağcılar'daki ‘hamile çocuklar’ davası: Bildirim yaptık ancak işlem yapılmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...