01 Ekim 2019 11:20
Son Güncellenme Tarihi: 01 Ekim 2019 15:57

Cumartesi İnsanları'ndan Halil Şahin hayatını kaybetti

Gözaltında kaybedilen İsmail Şahin'in babası Halil Şahin yaşamını yitirdi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Gözaltında kaybedilen İsmail Şahin’in babası Halil Şahin, oğlunun kemiklerine kavuşamadan yaşamını yitirdi.

İstanbul’un Beyoğlu ilçe belediyesinde çalışırken 18 Ocak 1996 tarihinde gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan 36 yaşındaki İsmail Şahin’in babası Halil Şahin, yaşamını yitirdi. Uzun süredir kanser tedavisi gören Şahin’in kaldırıldığı Şişli Kolon Hastanesinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. İsmail Şahin’in eşi Kiraz Şahin de 4 yıl önce kanserden yaşamını yitirmişti.

Yaşamını yitiren Şahin'in cenaze merasimi, Okmeydanı'nda bulunan Haci Bektaş Veli Cemevi'nde düzenlendi. Törene, Cumartesi İnsanları'nın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Şahin'in cenazesi burada düzenlenen merasimin ardından memleketi Sivas'a uğurlanacak.

"AKIBETİNE ÖMRÜMÜ ADADIĞIM"

Cumartesi Anneleri'nin 720. haftasında basın açıklamasını okuyan kayıp Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, Kiraz Şahin’in "Akıbetine ömrümü adadığım" dediği eşi İsmail Şahin’in kaybedilme hikayesini şu sözler ile anlatmıştı: "36 yaşındaki 2 çocuk babası İsmail Şahin, Beyoğlu Belediyesinde temizlik işçisi olarak çalışıyordu. DİSK Genel-İş Sendikası üyesiydi. 18 Ocak 1996 günü saat 06.30 da iki belediye çalışanı ile birlikte görev yaptığı 34 ATZ 59 plakalı temizlik aracında işbaşı yaptı ve bir daha geri dönmedi. Çalışma arkadaşı olan iki kişi araçla Mimar Sinan Üniversitesine geldiklerinde İsmail Şahin’in elindeki süpürgesi ile birlikte ortadan kaybolduğunu söyledi. Şahin Ailesi sürekli ağlayan bu kişilerin çelişkili bilgiler verdiklerini ve konuşmaktan korktuklarını fark etti. Aynı günlerde İsmail’in dört yaşındaki kızı annesine, babasını televizyonda polislerle gördüğünü söyledi. Aile, Beyoğlu Belediyesine başvurdu. İsmail Şahin’in mesai saatleri içerisinde kaybolduğunu ve bundan işveren olarak sorumlu olduklarını söyleyerek olayın araştırılmasını istedi. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğüne kayıp başvurusu yaptı. Savcılığa suç duyurusunda bulunarak İsmail Şahin’in akıbetinin soruşturulmasını istedi."

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞME SONUÇSUZ KALDI

"Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için yaptıkları girişimler ise sonuçsuz kaldı. 2011 yılında dönemin Başbakan’ı Tayyip Erdoğan’la görüşen kayıp yakınlarının arasında olan Kiraz Şahin burada; ‘Eşim sizin işçinizdi, mesai saatleri içinde kayboldu. İsmail Şahin’in akıbetinin açıklanması sizin de sorumluluğunuzdur’ demişti. 21 yaşında iki küçük çocuğuyla Galatasaray’a gelen Kiraz Şahin, 19 yıl boyunca eşinden bir haber alma umuduyla girişimlerini sürdürdü ama hiçbir bilgiye ulaşamadan 2015 yılında aramızdan ayrıldı. Devlet yalnız gözaltında kaybedilenlerin değil, ortadan kaybolan kişilerin de akıbetini araştırmak ve açığa çıkartmakla yükümlüdür. Savcıları İsmail Şahin’in akıbetini açıklığa kavuşturacak etkin bir soruşturma başlatmak için göreve çağırıyoruz. Hakikat ve adalet talebimiz gerçekleşinceye kadar kayıplarımızı aramaktan ve kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şule Çet davasında dudak okutma uzmanı bulundu

SONRAKİ HABER

Ersoy: Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ishal salgını ile ilgili açıklama yapmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa