01 Ekim 2019 10:53

TMMOB ZMO Adana Şube Başkanı Doğan: Pamuk üreticisi zor durumda

ZMO Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan, destekleme fiyatlarının açıklanmaması nedeniyle pamuk üreticisinin zor durumda olduğunu söyledi. CHP Milletvekili Şevkin konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Abdullah Doğan | Fotoğraf: ZMO Adana Şubesi

Paylaş

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan, rekoltenin düşüklüğü ve destekleme fiyatlarının açıklanmaması nedeniyle pamuk üreticisinin zor durumda olduğunu söyledi. CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin ise pamukta açıklanmayan destekleme primini meclis gündemine taşıdı.

Pamuk verimleri beklenenin çok altında olmuşken pamuk kütlü fiyatlarının da pamuk eken üreticinin zarar edeceği kadar düşük olduğunu ifade eden Doğan, "Daha önceki yaptığımız açıklamada ortalama dekar başı 550 kilo kütlü verimine göre 1 kilo pamuk için 3,87 TL maliyet hesaplamıştık. Dekar başına 400 merhaba kilo verim üzerinden yeniden hesaplanırsa, bir kilo pamuk maliyeti 5,19 TL olduğunu, yüzde 20 üretici karı ile 6,23 TL olmalı. Piyasada gerçekleşen fiyat ise 3,2 TL civarındadır. Çukobirlik derhal gerçek değeri üzerinden alım yapacağını açıklamalıdır. Destekleme primi hâlâ açıklanmamıştır. Biran önce destekleme fiyatı açıklanmalı ve 2019 içinde üreticiye ödemeler yapılmalıdır" diye konuştu.

Türkiye’nin pamuk üretiminin yeterli olmadığını, 937 bin ton lif pamuğun ithalat yoluyla karşıladığını söyleyen Doğan, "Tabi ki döviz kaybımızda 1 milyar 462 milyon dolara yükselecektir." dedi.

"EKİM ALANLARI AZALMAYA BAŞLAR"

Pamuk üreticisinin desteklenmemesi durumunda ekim alanlarının artamaya başladığı dönemde tekrar azalacağını belirten Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu şartlar devam eder ve önlem alınmaz ise 2020 üretim sezonunda pamuk ekimi çok ama çok azalacaktır. Hükümetimizin bir an önce müdahale etmesi çok büyük önem arz etmektedir. Çukobirlik aracılığıyla piyasaya derhal müdahale edilmelidir. 2019 destekleme fiyatları hemen açıklanmalı ve 1,5 TL/Kg den düşük olmamalıdır. Destekleme ödemeleri 2019 içinde ödenmelidir. 2020 üretim yılı için ödenecek destekleme fiyatı en geç Kasım ayı ortalarında açıklanmalıdır. Pamuk üretiminin sürdürülebilmesi için bu önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir."

ŞEVKİN: PAMUK ÜRETİCİSİNİN FERYADINI DUYUN

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin aylardan bu yana devam eden çağrılara kayıtsız kaldığını ifade eden Dr. Şevkin, TBMM'ye soru önergesi sundu.

Pamuğun tüm dünyada ve Türkiye için de stratejik öneme sahip bir ürün olduğuna dikkat çeken Dr. Şevkin, "Diğer dünya ülkeleri pamuk üreticisine önemli destekler ve prim ödemeleri gerçekleştirirken ülkemizde geçmiş yıllara oranla ekim alanları daralan ve ‘beyaz altın’ olarak bilinen pamuk üreticisi prim desteğinin açıklanmaması nedeniyle büyük bir hüsran yaşamaktadır" dedi.

CHP Milletvekili Şevkin, Bakan Pakdemirli'nin şu sorulara yanıt vermesini istedi:

  1. Hasadı devam eden pamuk primlerinde gerekli düzenlemeler ne zaman yapılacaktır?
  2. Pamuk üretiminin artması için ziraat mühendisleri odası, ziraat odaları, kooperatif temsilcileri ve üreticilerin yanı sıra üniversiteler ve ilgili kuruluşlarla bakanlığınız arasında yakın zamanda herhangi bir toplantı gerçekleştirilmiş midir? Gerçekleştirilmiş ise sonuçları nelerdir?
  3. Üreticiler, maliyeti de göz önüne alarak kilogram başına en az 1.5 liralık prim desteği beklemektedir. Bakanlığınızın pamuk ürününde maliyet analizi ve sonrasında ödenecek prim desteği konusunda bir çalışması mevcut mudur? Mevcutsa kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?
  4. Tekstil, konfeksiyon, yağ, biyodizel, ham madde ve yem sektöründe kullanılan pamuk ekim alanlarının son 16 yılda büyük daralma yaşadığı doğru mudur? Doğru ise yıllara göre daralma oranları nasıl gerçekleşmiştir?
  5. 2019 yılında ekimi gerçekleşen pamuk ürününde Türkiye’nin hangi bölgelerinde ne kadarlık bir hasat gerçekleştireceği öngörülmektedir?

(Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uluslararası İlerici İttifak, Selahattin Demirtaş’a siyasi cesaret ödülü verecek

SONRAKİ HABER

Esra Mungan'ın beraat aldığı duruşmada yaptığı savunmanın tam metni

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa