01 Ekim 2019 05:50

Sendikaya üye olduğu için işten çıkarılan 2 TÜVTÜRK işçisi işe iade davasını kazandı

Sendikaya üye oldukları için Urfa TÜVTÜRK'teki işine son verilen 27 işçiden 2’si, açtıkları işe iade davasını kazandı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Sendikaya üye oldukları için TÜVTÜRK Urfa araç muayene istasyonlarındaki işine son verilen 27 işçiden 2’si, açtıkları işe iade davasını direnişlerinin 318'inci gününde kazandı.

Urfa’da TÜVTÜRK Polçak Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de çalışırken DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası'na üye olmalarının ardından işten çıkarılan 27 işçi, 318 gündür şirket binası önünde eylemde. Aralıklarla işten çıkarılan işçilerden Halil Işık ve Hasan Ortakaya’nın Urfa 1. İş Mahkemesinde açtıkları işe iade davasında karar işçilerin lehine çıktı. Mahkeme, işçilerin işlerine iadesine ve işverenin 16 aylık işçi ücretini ödemesine hükmetti. Şirket avukatlarının mahkemenin verdiği karara ilişkin Bölge Adliye Mahkemesine itirazda bulunduğu öğrenildi.

Direnişteki işçilerden İbrahim Çiftçi, arkadaşları lehine verilen karardan dolayı mutlu olduklarını ve direnişlerini sonuç alıncaya kadar devam edeceklerini belirtti.

İşlerine geri dönmek istediklerini söyleyen Çiftçi, "İşveren bizi sendikadan değil, yüz kızartıcı suçlardan kaynaklı çıkardığını iddia ediyor. Sırf sendikalı olduğumuz için işten çıkardılar, ancak tazminat vermemek için böyle bir iddiada bulunuyorlar. Dilerim davayı kazanan iki arkadaşımız emsal olur. Biz buradayız ve direnişimize devam edeceğiz" dedi.

İşçilerden Murat İlgen ise işlerine geri dönene kadar geri adım atmayacaklarını ifade etti. (Urfa/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da mültecileri taşıyan minibüs devrildi: 1 ölü, 12 yaralı

SONRAKİ HABER

HDP'nin İzmir'de başlattığı demokrasi nöbeti son buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...