30 Eylül 2019 19:00

Endonezya'da yolsuzluk ve hükümet protestoları sürüyor

Endonezya'da bazı kentlerde yolsuzlukla mücadele ve ceza kanunundaki değişiliklerin iptalini isteyen öğrenciler eylemlerini sürdürdü.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Endonezya’da çeşitli kentlerde düzenlenen eylemlerde yolsuzlukla mücadele ve ceza kanunundaki yeni düzenlemeler öğrenciler tarafından protesto edildi.

Başkent Cakarta, Makassar, Lampung, Bali ve Yogyakarta gibi çeşitli kentlerde, düzenlenen eylemlerde binlerce kişi, değişen yolsuzlukla mücadele kanunu ve ceza kanununda öngörülen değişikliklerin iptal edilmesini istiyor.

Cakarta'nın çeşitli noktalarında özellikle meclis binası çevresinde toplanan eylemcilere güvenlik güçleri gaz bombası ile müdahale etti. Gaz bombasından etkilenen bazı eylemciler hastaneye kaldırıldı.

Eylemler sırasında bazı yollar trafiğe kapatılırken, otobüs gibi toplu ulaşım hatlarında da güzergahlar değiştirildi.

Bu arada farklı öğrenci grupları, dernek ve kitle örgütlerinin organize ettiği ve daha çok öğrencilerin katıldığı eylemlerin, yeni hükümetin kurulacağı ekim ayı sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

Hükümetin, “iktidarı yasa dışı yollardan devirmek isteyenlerin çabası” diyerek yaftaladığı eylemlerde Devlet Başkanı Joko Widodo’ya da istifa çağrıları yapılıyor.

Parlamento, 17 Eylül'de yolsuzlukla mücadele kanununu onaylamıştı ancak ceza kanununda değişiklikleri içeren tasarının onaylanması tepkiler üzerine askıya alınmıştı.

Yolsuzlukla mücadele kanununda yapılan değişikliğin Yolsuzlukla Mücadele Kurumunu (KPK) zayıflattığı ve bunun yolsuzluğu artıracağından endişe ediliyor.

Evlilik dışı birliktelik, eşcinsel ilişki, doktor kararı olmadan kürtaj yapılması ve devlet başkanına hakaret gibi eylemlerin suç kapsamına alınmasını öngören değişikliklerin toplum üzerinde baskıyı artıracağı, insan hakları ve ifade özgürlüğünü kısıtlayacağı ifade ediliyor.

Ülke genelinde hafta başından bu yana başkent dahil çeşitli kentlerde ilgili yasa değişikliklerine karşı öğrenci eylemler düzenlenmişti. Yetkililer, eylemlerde 3 kişinin öldüğünü açıklamıştı. (Cakarta/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz: Adalet arayışımı sürdüreceğim

SONRAKİ HABER

16 yaşındaki çocuğun cinsel istismarı soruşturmasında 7 kişi gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...