30 Eylül 2019 14:56

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Latife Tekin’e

Latife Tekin, toplumsal yaşama eleştirel bakışı, kadın ve çevre konularına duyarlı romanları için Erdal Öz Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Can Yayınları’nın Kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü bu yıl Latife Tekin’e verilecek. Başkanlığını Asuman Kafaoğlu Büke’nin üstlendiği, Oğuz Demiralp, Sibel Irzık, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş, Metin Celal ve Faruk Duman’dan oluşan seçici kurul ödülün gerekçesini “Diri anlatımı ve dil yetisiyle, kırk yılı aşkın edebiyat kariyerinin başından beri Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Latife Tekin’e, toplumsal yaşama eleştirel bakışı, kadın ve çevre konularına duyarlı romanları için verilmiştir.” ifadeleriyle açıkladı. Ödül töreni 21 Ekim Pazartesi günü Dada Salon’da yapılacak.

Her yıl bir üyenin ayrılıp bir başkasının katılımıyla yenilenen jüri, altı yıldır jüride bulunan ve 2018 komitesinin başkanlığını yürüten Handan İnci’yi uğurlayacak. Gelecek sene jüriye katılacak olan yeni isim ise Nilüfer Kuyaş olacak. Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevat Çapan ve Adalet Ağaoğlu’na verilmişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adliye mesaisi devam: Bu hafta 9 gazeteci hakim karşısına çıkacak

SONRAKİ HABER

Elektrik fiyatlarına yüzde 14,9 zam geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...