30 Eylül 2019 14:26

Adliye mesaisi devam: Bu hafta 9 gazeteci hakim karşısına çıkacak

Bu hafta 9 gazeteci ve bir yönetmen hakim karşısına çıkacak.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Medyada yaşanan hak ihlalleri raporuna göre eylül ayında 46 gazeteci hakim karşısına çıktı, 1 gazeteci gözaltına alındı, 10 gazeteci 29 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu haftada 9 gazeteci ve yönetmen Kazım Öz hakim karşısına çıkacak.

Yeni Yaşam gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Osman Akın’ın yargılandığı davanı ilk duruşması yarın İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek. Dava 1 Mart 2019 tarihinde gazetede yayımlanan “Afrinli tutuklulara zulüm” başlıklı haberle “Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama” suçunun işlendiği iddia edilerek TCK 301 uyarınca açılmıştı.

Kapatılan Taraf gazetesinin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bülent Onur Şahin’in tekzip yayınlamadığı gerekçesiyle yargılandığı davanın görülmesine yarın Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

Çarşamba günü kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) ve Özgür Gündem gazetesinde Şubat 2016’da yayımlanan “Kuşatmanın adı ‘Bayrak 12,’ başındaki isim Musa Çitil” başlıklı haberi sosyal medya hesaplarında paylaştıkları gerekçesiyle 7 gazeteci hakim karşısına çıkacak. Gazetecilerin “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Dava kapsamında gazeteciler Ömer Çelik, A. Vahap Taş, Çağdaş Kaplan, Selman Çiçek, Hamza Gündüz, İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı yargılanıyor.

YÖNETMEN KAZIM ÖZ'ÜN İLK DURUŞMASI YARIN

Yarın görülecek bir başka dava ise Yönetmen Kazım Öz’ün davası. Öz hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması ise Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Bahoz ve Zer filmlerinin yönetmeni Kazım Öz’ün Barış ve Demokrasi Partisinin (BDP) Siyaset Akademisine katılması, Gezi direnişinde yer alması ve bazı telefon konuşmaları örgüt üyeliği için gerekçe olarak gösteriliyor, hakkında 7 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: İlk değiştirilmesi gereken damadın kendisidir

SONRAKİ HABER

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Latife Tekin’e

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...