30 Eylül 2019 12:51

Mahkeme 25 öğrenciye cinsel istismar davasında yayın yasağını kaldırdı

Antalya Kepez'de 25 öğrencisini istismar ettiği iddiasıyla yargılanan Mahmut Aydın K. için konulan yayın yasağı kararı kaldırıldı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Antalya'nın Kepez ilçesindeki İrenoğulları Şehit Atila Nizam İlkokulu'nda 25 öğrenciye taciz ve istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan öğretmen Mahmut Aydın K. için konulan yayın yasağı kararı kaldırıldı.

Antalya'da İrenoğulları Şehit Atila Nizam İlkokulu'nda 4'üncü sınıf öğrencisi 9-10 yaşlarındaki 25 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan sınıf öğretmeni Mahmut Aydın K.'nin yargılanmasına devam edildi. Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mahmut Aydın K., mağdur çocukların aileleri ve taraf avukatları katıldı. Duruşmaya müdahil olmak isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, UCİM, Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin talebi mahkemece kabul edildi.

Mağdur avukatlarının 'basın yayın yasağı kaldırılsın' talebini değerlendiren mahkeme heyeti, olumlu yönde karar vererek yasağı kaldırdı.

Sanık avukatları basın yayın yasağının kaldırılmaması gerektiğini savunarak, birkaç mahkemede görülen dosyaların, bir mahkemede toplanmasının basında yer alan yayınların etkisiyle olduğu iddiasıyla başta Ayşe Arman olmak üzere bazı gazeteciler hakkında dava açtıklarını söyledi. Mahkeme başkanı ise avukatın söyleminin yanlış olduğunu belirtti.

"EVLERİNİZDE KAMERALARIM VAR" DİYEREK ÇOCUKLARI TEHDİT EDİP KORKUTMUŞ

Duruşmada tanık olarak dinlenen psikologlar, çocukların söylemlerine itibar edilmesi gerektiğini belirterek, sanığın cinsel istismar suçunu işlediğine inandıklarını dile getirdi. Öğrencilerin beyanlarına göre istismar ve tacizin sınıfta yaşandığına dikkat çeken psikologlar, “Öğretmen, olayın ortaya çıkmaması için çocukları korkutmuş. 'Evlerinizde bana ait kameralar var. Televizyonunuzdaki kırmızı ışıktan sizi izliyorum. Yaşadıklarımızı anne-babanıza anlatırsanız sizi görürüm' diyormuş. Yaptığımız terapilerle çocukların hafızalarından bu kötü anıları çıkardık" dedi.

SANIK HAKKINDA AYNI SUÇLAMALARDAN "DELİL YETERSİZLİĞİ"NDEN TAKİPSİZLİK VERİLMİŞ

Mağdur avukatları ayrıca sanığın, daha önce Van ve Ankara'da görev yaptığı sırada benzer suçlamalarla karşılaştığını ancak "delil yetersizliği" gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiğini söyledi.

Mahkeme heyeti sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi. Bu arada, sanığın yakınları mağdur çocuklardan birinin babasına saldırdı. Baba, saldıranlardan şikayetçi oldu.

 

YAYIN YASAĞINI KALDIRAN MAHKEME HEYETİNE TEŞEKKÜR

Duruşma ardından basın açıklaması yapan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan, mahkeme heyetinin bu kararla şeffaf yargılamanın önünü açtığını söyledi.

Özkan, "Öncelikle bugün yayın yasağını kaldıran mahkeme heyetine çok teşekkür ediyoruz. Mahkeme başkanı Tuncay hakimin söylediği sözleri sizinle paylaşmak istiyorum: 'Adaletin tecelli etmesi kadar, görülmesi de mühimdir.' Bugün hepimiz için çok kıymetli bir heyet vardı. Çocuğun defalarca örselenmesi ve çocuğun üstün yararını düşünen bir heyetle karşı karşıyayız. O yüzden başından beri şunu söylüyoruz; mağdur çocuklar için ihtisas mahkemelerinin, ihtisaslaşmış, konusunda uzman, ne konuştuğunu bilen hakimlere ihtiyacımız var" dedi.

Mağdur babaya yapılan saldırıya da değinen Özkan, şunları kaydetti:

"Biz istismarcılara bu ülkeyi cehennem edeceğiz. Hep birlikte mücadele edeceğiz. Sözlerimi yine Tuncay başkanın söylediği bir sözle devam etmek istiyorum: 'Ben öğretmen olamam. Öğretmenler de öğretmenliğini bilecekler.' Öğretmenler çocukları istismar eden meslektaşlarını da yargıya intikal ettirecekler" dedi.

UCİM avukatı Neslihan Çil ise “İnanıyorum ki sanık hak ettiği cezayı alacak. Tuncay başkanın söylemlerine katılıyoruz. Ağrı'daki vatandaşın buraya gelip izleyemeyeceğine göre, medyadan görmeye hakkı var. Adil yargılama yapılacağına inanıyorum" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nihat Kazanhan dosyası AYM'de: Etkili soruşturma yürütülsün

SONRAKİ HABER

Meclis "reform" tartışmasıyla açılıyor: "HSK değişmedikçe, yargıda reform olmaz"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...