30 Eylül 2019 10:57
Son Güncellenme Tarihi: 30 Eylül 2019 15:34

İdlibli rapper Amir Almuaari'den yabancı güçlere tepki: Çekin gidin!

Suriyeli 20 yaşındaki rapper Amir Almuaari'nin "Tüm Cephelerde (On All Fronts)" isimli şarkısında İdlib'teki savaşın muhataplarını hedef aldığı şarkısı dünya medyasında geniş yer buldu.

Fotoğraf: Amir ALMUعَARRI'nin Youtube'da yayımlanan klibinden ekran görüntüsü alınmıştır.

Paylaş

Suriyeli 20 yaşındaki rapper Amir Almuaari'nin "Tüm Cephelerde (On All Fronts)" isimli şarkısı, dünya medyasında geniş yer buldu. Almuarri, İdlib'te yaşanan savaşa ve savaşın tüm muhataplarına tepki gösteriyor. YouTube'da yayımlanan klip, bölgedeki sivillerin bakış açısını ortaya koyuyor.

GazeteDuvar'da yer alan habere göre, Amir Almuaari, şarkısında Türkiye, Rusya, Suriye hükümeti ve İdlib'i kontrol eden cihatçı grupları hedef alıyor. Amir, İdlib’de sivillerin Suriye yönetimi ile Rusya’nın hava saldırıları ve cihatçı grupların baskısı nedeniyle yaşadığı savaşı ve zorlukları anlatıyor. Amir klibinde İdlib’in Maarat el Numan kasabasındaki yıkıntıların ortasında yaşamaya çalışan insanları göstermeye çalışıyor.

Bombalamalar ve saldırılar sonucu hasar görmüş bir okulun görüldüğü klipte Amir, “Burası Rusya liderinin oyun bahçesi, rejimle El Kaide arasında tercih yapmak zorundasınız. Onların tarafını seçin ve roketler sizi vurmaz. Şimdi Soçi’deki onca konuşmanın bunu nasıl durdurabildiğine bakın. Başkaları zengin olurken biz b.kmuzda boğuluyoruz” diyor.

Bölgeyi kontrol eden Heyet Tahrir el Şam’dan (HTŞ), “Ve bütün yalancılar sanki din onların tarafındaymış gibi konuşuyor. Biri halife olduğunu iddia ediyor, diğeri yanlışla doğruyu yargılıyor, fetvalar veriyor” diye söz ediyor. Şarkıda, Türkiye'nin Afrin'e gerçekleştirdiği operasyon da eleştiriliyor.

Amir, Syria Direct sitesiyle söyleşisindeyse, bir hafta 25 bini aşkın kişinin izlediği şarkı için “Silahlı gruplara yok olmalarını, ülkelere bizi rahat bırakmalarını söylüyorum” dedi. Çocukluğundan beri sevdiği rap müziğin kendisi için bir direniş yöntemi olduğunu anlatan Amir, içinde yaşadığı toplumun kendilerinin kontrol edemediği siyasi aktör ve güçler tarafından yok edilmesine öfkeli olduğunu söyledi. Amir, arkadaşlarının dikkatli olmasını söylemesine rağmen HTŞ’den korkmadığını ekledi.

İdlibli rapçi, “Suriye hükümeti, silahlı gruplar, Rusya, Türkiye ve ABD liderliğiyle bir odada oturuyor olsanız onlara ne derdiniz?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Gruplara yok olmalarını söylerdim. Ve ülkelere de bizi rahat bırakmalarını. Türkiye Halep’in bir parçasını aldı, Rusya geri kalanını. İran Şam’ı aldı, Amerika Kürt bölgelerini. Her şey devletlerin siyasi ve ekonomik çıkarlarıyla ilgili. Şimdi Türkiye Halep’in kuzeyini ve İdlib’in bir bölümünü aldı. İnsanların kanı akarken hepsi müzakere ediyor.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başak Demirtaş: Demirtaş'ın ironik açıklamaları iktidara karşı mücadelenin parçası

SONRAKİ HABER

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı Erdoğan başkanlığında yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa