30 Eylül 2019 11:14

Başak Demirtaş: Demirtaş'ın ironik açıklamaları iktidara karşı mücadelenin parçası

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, 35. Göteborg Kitap Fuarı'nda "Seher" kitabını tanıttı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, bu yıl 35. kez düzenlenen Göteborg Kitap Fuarı'nın konuğu oldu. Uluslararası Olof Palme Merkezi’nin daveti üzerine İsveç’e gelen Demirtaş, "Seher" kitabının tanıtımını yaptı.

Fuarda, moderatörlüğünü Olof Palme Merkezi Başkanı Anna Sundström’ün yaptığı yapılan söyleşide Demirtaş, Selahattin Demirtaş'ın cezaevine girmeden önce yazma eğilimininin olduğunu, tutuklanmasından sonra toplumsal sorunları konu alan öyküler yazmaya başladığını söyledi.

İRONİK AÇIKLAMALARI MÜCADELENİN BİR PARÇASI

Mücadele edilmeksizin barış ve demokrasi çabalarının başarıya ulaşamayacağını belirten Demirtaş, Selahattin Demirtaş'ın ironik açıklamalarının ve duruşunun siyasal iktidara karşı mücadelenin bir parçası ve biçimi olduğunu dile getirdi. Türkiye’de yapılan 31 Mart yerel seçimlerinde AKP-MHP ittifakına karşı geniş kesimlerin bir demokrasi ittifakını gerçekleştiğini ve hükümetin ittifakı parçalamak için değişik siyasi hamleler yaptığına somut örnekler verdi.

Anna Sundström ise Olof Palme Merkezi’nin her zaman HDP ile dayanışma içinde olduğunu ve Demirtaş’ın "Seher" adlı kitabın 12 dile çevrilmesinden ve kitap fuarında tanıtılmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

Söyleşinin ardından Demirtaş, göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Hammarkullen semtindeki Folket Hus’te (Halk Evi) düzenelenen bir toplantıya katıldı. Selahattin Demirtaş’ın kız kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş Gökalp, Demirtaş’ın tutuklanmasından sonra AİHM’e giden süreçte yaşanan hukuk ihlallerini ayrıtılı olarak anlattı. Gökalp, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği karara saygı göstermesi ve Demirtaş’ı hemen tahliye etmesi gerektiğini ifade etti.

MEDYA AKADEMİSİ'DEN GRETA THUNBERG'E ÖDÜL

Medya Akademisi’nin 2012 yılından beri Göteborg Kitap Fuarı’nda verdiği “Yılın Raketi Ödülü” bu yıl, iklim için başlattığı eylemi dünyanın dört bir yanına yayılan 16 yaşındaki Greta Thunberg’e verildi.

Media Akademisi tarafından yapılan açıklamada "Akademi kurulduğundan bu yana hiç kimse ödül listesinde bu kadar kolay yer almadı. Ama daha da önemlisi kuşağımızın en büyük sorununu gündeme getirdi" denildi.

Akademinin Eşitlik Ödülü de İsveç Devlet Televizyonu Spor bölümü Şefi Åsa Edlund Jönsson’a verildi. Jönsson’un spor müsabakalarının kamuoyunda duyurulmasında cinsler ve kulüpler arası eşitliğin sağlanması için büyük uğraş verdiği belirtildi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP'nin Gümüşhane altın madenleri raporu: Siyanürden ölüm dosyası kapatılmış!

SONRAKİ HABER

İdlibli rapper Amir Almuaari'den yabancı güçlere tepki: Çekin gidin!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...