30 Eylül 2019 07:45
Son Güncellenme Tarihi: 30 Eylül 2019 13:33

Depremde okulların hasar görmesi sebebiyle mağdur olan öğrenci ve veliler tepkili

İstanbul'da yaşanan depremde hasar alan Avcılar Abdülkadir Uztürk Ortaokulu ve Arnavutköy Şehit Er Tuncay Türken Ortaokulunun öğrenci ve velileri, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul Valiliği’nce Silivri açıklarındaki depremin ardından eğitime ara verildiği açıklanan 29 okuldan biri olan Avcılar'daki az hasarlı Abdülkadir Uztürk Ortaokuluna gelen öğrenci ve velilere, bitişikteki aynı ismi taşıyan ilkokulda ikili eğitim yapılacağı bildirildi. 1 ay süreyle güçlendirme çalışması yapılacak ortaokulda çocukları eğitim gören veliler, binanın yıkılarak yenisinin yapılmasını istedi. Yine depremde hasar gören Arnavutköy'deki Şehit Er Tuncay Türken Ortaokulu velileri de, öğrencilerin uzak mesafedeki iki okula gönderilmek istenmesine karşı eylem yaptı.

DIŞ KOLONLARINDA ÇATLAKLAR TESPİT EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan tespitlerde, İstanbul’daki 29 ilkokuldan 9’unun ağır, 20’sinin ise hafif hasarlı olduğu belirlenince bu eğitim kurumlarında bugün ders yapılmadı. Avcılar'da yapılan tespitlerde minaresinin bir bölümü çöken Hacı Ahmet Tükenmez Camii'ne yaklaşık 200 metre uzaklıktaki Abdülkadir Uztürk Ortaokulunun arka cephesinde güçlendirme görmemiş dış kolonlarında çatlaklar tespit edildi. Hafif hasarlı olduğu belirlenen okul 1 ay süreyle onarıma alınacak.

İKİLİ EĞİTİM YAPILACAK

Tatil kararından habersiz bazı öğrenci ve veliler okula gelirken, kendilerine yarından itibaren hemen bitişikteki tam gün eğitim yapan Abdülkadir Uztürk İlkokulunda eğitim ve öğretime devam edileceği belirtildi. Öğrenciler, evlerine döndü. Ortaokula birkaç adım uzaklıkta, ayrı servis gerektirmeyen ve denk yaş grubu bulunan hemen yanındaki ilkokulun kapatılan okul ile derslik sayısı ve öğrenci sayısının uygunluk taşıdığı ifade edildi.

Toplam 49 öğretmen ve 960 öğrencisi bulunan Abdülkadir Uztürkr Ortaokulu öğrencileri, 1 ay süreyle tam yerine 36 öğretmen ve 987 öğrencinin eğitim gördüğü Abdülkadir Uztürk İlkokulu’nda ikili eğitim görecek.

VELİLER YENİ BİNA İSTEDİ

Çocuklarının nerede eğitim göreceğini öğrenmek isteyen veliler, binanın sağlam olmadığını, bu durumun bilinmesine rağmen cuma günü eğitime devam edilmesini eleştirdi.

Velilerden Çiğdem Koç, binada güçlendirme çalışmalarının bugüne kadar neden yapılmadığını sorarken, yeni bina yapılması gerektiğini söyledi.

ARNAVUTKÖY'DE VELİLER EYLEM YAPTI

Depremde hasar gören Arnavutköy'deki Şehit Er Tuncay Türken Ortaokulu velileri de öğrencilerinin uzak mesafede olan iki okula gönderileceğini belirterek eylem yaptı.

Okul önünde toplanan ve okul bahçesine girmek isteyen velilere polis engel olunca veliler, okul önünde eylem yaptı. Arnavutköy Kaymakamı Ahmet Odabaş'ın velilere açıklama yapmak üzere okula geldi.

Arnavutköy Şehit Er Tuncay Türken Ortaokulu, geçtiğimiz cuma günü mühürlenerek detaylı inceleme yapılmış ve okulda bazı çatlak ve yarıklar olduğu tespit edilmişti. Okul kapısına duyuru asılarak 5'inci ve 6'ncı sınıfların Mimar Sinan İlkokulunda, 7 ve 8'inci sınıfların ise Necip Fazıl İmam Hatip Ortaokulunda eğitimlerine devam edeceği velilere duyuruldu. Evlerinin bu iki okula da uzak olduğunu ifade eden veliler, servis imkanlarının olmadığını ve mevcut okullarının hemen yanı başında yer alan Ayazma Ortaokulunun fiziki şartlarının kendi öğrencilerini alabilecek düzeyde olduğunu söyleyerek eylem yaptı. Okula gelen Arnavutköy Kaymakamı Ahmet Odabaş ve Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dağ, okulda bir süre inceleme yaptı.

(İstanbul/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yüksek gerilim hattına dokunan çocuk akıma kapılarak yaralandı

SONRAKİ HABER

Berat Albayrak Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı: 2021 işsizlik tahmini yüzde10,6

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...