29 Eylül 2019 16:35

Esenyurt'ta polis saldırısı: HDP Milletvekili Kemal Bülbül hastaneye kaldırıldı

İstanbul Esenyurt'ta başlatılan “Demokrasi Nöbeti”ne saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı, arbedede HDP’li vekil Kemal Bülbül baygınlık geçirdi, hastaneye kaldırıldı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İstanbul Esenyurt'ta başlatılan “Demokrasi Nöbeti”ne müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı, milletvekillerini darbetti. Yaşanan arbedede HDP’li vekil Kemal Bülbül baygınlık geçirerek, hastaneye kaldırıldı. 

İçişleri Bakanlığı’nca Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara tepki göstermek üzere Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde başlayan  "Demokrasi Nöbeti" Esenyurt'ta bulunan Cumhuriyet Kent Meydanı'nda yapıldı. Yapılan oturma eylemine HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek HDP'li vekiller Murat Çepni, Saruhan Oluç, Kemal Bülbül, Ömer Öcalan ve Nejdet İpekyüz, CHP'li vekil Ali Şeker'in yanı sıra emek ve meslek örgüleri de katıldı. Kent Meydanı bekçi ve polislerce ablukaya alınırken, meydana giriş-çıkışlar ise halka kapatıldı.

CAMİ BOŞALTILDI

Toplanan kitleye polis, plastik mermi ve gaz bombaları ile saldırdı. Polis müdahalesinde çok sayıda kişi yaralanırken, kitle ara sokaklara dağılarak ıslık ve zılgıtlarla yürüyüş düzenledi.  Ayrıca Esenyurt Serhan Tirit Merkez Camisi ise boşalttılarak yurttaşlar alandan uzaklaştırıldı. 

HDP MİLLETVEKİLİ BÜLBÜL HASTANEYE KALDIRILDI

Polisler ile HDP'li vekiller arasında tartışma sürerken yaşanan arbedede HDP’li vekil Kemal Bülbül yaralandı. Bülbül ambulansla hastaneye kaldırıldı. 10 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanların polis otosunun dışında ve içinde darbedildikleri belirtildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemezken, gözaltıların Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi. 

HDP: SESSİZ KALMAYACAĞIZ

HDP İstanbul İl Örgütü polis saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Bugün 17.00-19.00 saatleri arasında Esenyurt Meydanı'nda milletvekillerimiz Saruhan Oluç, Kemal Bülbül, Ömer Öcalan, Necdet İpekyüz, Züleyha Gülüm, CHP milletvekili Ali Şeker ve çok sayıda siyasi parti, kurum temsilcisi, kayyımlara karşı yapmak istedikleri oturma eylemi esnasında coplu ve plastik mermili saldırıya uğradı. Bu saldırı karşısında sloganlarla polise tepki gösteren kitleye polis aynı yöntemlerle saldırdı. Kayyımlar eliyle halkımıza dayatılan irade gasplarına karşı sessiz kalmayacağımızın bilinmesini isteriz. Zorba ve yok sayan bir zihniyetin ürünü olan #Kayyımlar gidecek. Bu ülkenin asıl öğeleri olan halklarımız hukuktan yana tavrını sergilemeye devam edecek. Hiçbir zorba yöntem bizleri yolumuzdan alıkoyamaz. Bu temelde demokratik eylemlerimiz devam edecektir" denildi. (İstanbul/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kamyonet, sokakta oynayan çocukların arasına daldı: 1 ölü, 1 yaralı

SONRAKİ HABER

Trabzonspor, Beşiktaş'ı kendi evinde 4-1 mağlup etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...