29 Eylül 2019 15:35

HDP’li vekiller Washington’da: Umutla devam ediyoruz

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ile Diyarbakır Milletvekili ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, resmi temaslarda bulunmak üzere Washington’daydı.

Ekran görüntüsü Amerikanın Sesi'nin videosundan alınmıştır.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş ile Diyarbakır milletvekili ve Eş-Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy resmi temaslarda bulunmak üzere Washington’daydı.

Katıldıkları çeşitli panellerde ve temaslarında Türkiye’de muhalefete yönelik baskı, demokrasi mücadelesi ve yargının durumuyla ilgili konulara değinen Özsoy ile Beştaş, mücadeleyi bırakmayacakları ve umutla ilerlemeye devam edecekleri mesajını verdi.

HDP Eş-Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Washington ziyareti sırasında ABD Kongresi Tom Lantos İnsan Hakları Komisyonu’nun ev sahipliğinde düzenlenen Parlamentolar Arası Birlik (IPU) paneline konuşmacı olarak katıldı. Dünya genelinde baskı ve risk altında olan, hak ihlalleriyle karşılaşan milletvekillerinin demokrasi ve özgürlük mücadelesine odaklanılan panelde Filipinler, Venezuela ve Türkiye’deki parlamenterlerin durumu değerlendirildi.

Özsoy panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin demokrasiden ve hukukun üstünlüğü ilkelerinden her geçen gün daha da uzaklaştığını vurguladı ve geçen yıl resmi olarak kaldırılmış olmasına rağmen ülkede OHAL’in hala devam ettirildiğini savundu. Özsoy, “Hükümeti ve özellikle de Kürt politikalarını eleştiren herkesin suçlu durumuna düştüğü Karşılaşılan tüm zorluklara rağmen hala umutlu olduklarının altını çizen Beştaş, “Biz hiçbir zaman umudumuz yitirmedik. Yani, Halkların Demokratik Partisi olarak her zaman Türkiye yurttaşlarına, halkına çağrımız şudur: umudu kaybetmeden yolumuza devam edelim. Bugün dünden daha iyiyiz” dedi.yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Özsoy, tüm zorluklara rağmen hem Türkiye’de hem de yurtdışında çalışmalarını sürdürmeye devam edeceklerine vurgu yaptı ve “Bu, süregelen bir demokratik parlamenter mücadelenin devamı” dedi.

Özsoy ile birlikte Washington ziyaretini gerçekleştiren HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş da Türkiye’de ‘yargının olmadığını’, Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimindeki iktidarın ülkede ‘bir dikta rejimi inşa ettiğini’ ve eski Eş-Genel Başkanlar Demirtaş ile Yüksekdağ’ın durumlarının ‘tutukluluk değil rehinelik’ olduğunu savundu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Patriyarkal maneviyatçılığın müsameresi ya da "Bağlılık Aslı"

SONRAKİ HABER

TTB koronavirüs için heyet oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...