29 Eylül 2019 12:53

Arhavi'de HES regülatörü kapakları açılmadı, facianın eşiğinden dönüldü

Arhavi'nin Konaklı ve Dereüstü köylerinde faaliyette olan HES regülatörlerinin kapaklarının yağışa rağmen kapalı tutulması büyük tehlike yarattı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Artvin'in Arhavi ilçesine bağlı Konaklı ve Dereüstü köylerinde kurulu hidroelektrik santrali (HES) regülatörlerinde yağış öncesi önlem alınmaması neredeyse faciaya neden oluyordu.

Meteorolojinin günler önce sel riskine karşı uyarı yapmasına rağmen regülatörlerin hazır bekletilmemesi taşkına ve tarım arazilerinin sular altında kalmasına neden oldu. Yağışın kısa sürmesi olası bir faciayı engelledi.

Yağış sırasında regülatör kapaklarının kapalı tutulması nedeniyle Konaklı-Kemerköprü köy yolu ile tarım arazileri sular altında kaldı. Dereüstü Regülatörü üstündeki köprünün korkulukları yıkıldı. Regülatörlerin tünel girişleri de kaya ve ağaçlarla tıkandı.

Öteyandan yağmurun etkili olduğu Borçka’da Küçükköy Mahallesi'nde bulunan Çaghala Deresi taştı ve çevrede bulunan birçok işyerini su bastı. Derenin taşması sonrası mahalle camisinin kenarında bulunan duvar heyelan nedeniyle çöktü. Yoğun çaba sonucu selin camiye zarar vermesi engellendi. Taşkınlar nedeniyle Hopa-Borçka arasında ulaşımı sağlayan Cankurtaran Tüneli ulaşıma kapatıldı, uzun kuyruklar oluştu. (Artvin/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim’de HDP’lilere gözaltı

SONRAKİ HABER

Beşar Esad’dan Türkiye’ye yanıt: Kuzeyden gelen boş sesler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...