29 Eylül 2019 08:26

Danimarka enerji şirketlerine para akışını durdurdu

Danimarka hükümeti RES ve güneş parklarının finansı için enerji şirketlerine verdiği desteği yarıya düşürme kararı aldı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Danimarka’da hükümet rüzgar enerji santralleri (RES) ve güneş parklarının finansı için verdiği desteği yarıya düşürme kararı aldı. Tasarruf edilecek paranın doğaya salınan gazların azaltılması için kullanılacağı açıklandı.

Kararı İklim ve Enerji Bakanı Dan Jorgensen, yaptığı yazılı bir açıklamayla kamuoyuna duyurdu. Açıklamada, geçtiğimiz yıl RES ve güneş parkları için firmalara verilen 597 milyon kron desteğin 258 milyon krona düşürüleceği belirtildi.

Paraların ihtiyacın olduğu alanlara akıllıca aktarılması gerektiğini söyleyen Jorgensen, “Ülkemizde güneş parkları ve rüzgar enerjisi santrallerinin gelişimi günümüzde daha az destekle veya yakında hiç destek alınmadan yapılabilir” dedi. Hükümetin iklim çalışma planına 339 milyon kron aktaracağını ifade etti.

Aldıkları kararın Danimarka'nın belirlediği 2030 yılına kadar sera gazlarının yüzde 70 oranında azaltılması hedefine katkıda bulunacağını söyledi.

Ancak Hükümetin bu kararı rüzgar enerjisi sektöründe faaliyet yürüten firmalar tarafından eleştirildi. Enerji patronlarını temsil eden WindDenmark’ın Genel Müdürü Jan Hylleberg, Danimarka Radyosuna (DR) yaptığı açıklamada “Karar yeni göreve başlayan hükümet için kötü bir başlangıç” dedi.

Sektörün siyasi planlara güvenerek 2017’den beri proje üzerinde çalıştığını ve ihale ve anlaşmalara aykırı olarak alınan kararın hükümete olan güvenlerini sarstığını söyledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 30'a yükseldi

SONRAKİ HABER

Norveç’te polis korumasında gerçekleştirilen ırkçı eylem protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...