29 Eylül 2019 07:56

Deprem gecesi Silivri’deki tutukluların ‘kilit’ talebi reddedilmiş

CHP Milletvekili Utku Çakırözer: Deprem gecesi avlu kapısının açık bırakılmasını isteyen gazeteciler ‘O kapı sadece Adalet Bakanı’nın izni ile açılır’ karşılığını almış.

Fotoğraf: Uğur Samet Avcı/AA

Paylaş

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, eski milletvekili ve parti meclisi üyesi Eren Erdem, iş insanı Osman Kavala ve gazeteci-yazar Ahmet Altan’ı tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti. Çakırözer, 22 bin 700 tutuklu ve hükümlü ile birlikte 490 personelin bulunduğu Silivri Cezaevi’nin son İstanbul depremini tüm şiddetiyle hissettiğini aktardı. Çakırözer, aydınların depreme avludayken yakalandıklarını belirtti.

CEZAEVİNİN DEPREM SENARYOSU YOK

Çakırözer, Eren Erdem’in kendisine ne Adalet Bakanlığı’nın de cezaevi yönetiminin depremde neler yapılması gerektiğine ilişkin bir deprem senaryosunun, acil durum planının olmadığını aktardığını söyledi. Çakırözer, iş insanı Osman Kavala’nın da sarsıntıyı net olarak hissettiğini anlattığını ifade etti.

ACİL DURUM İÇİN BİLE İZİN YOK

Çakırözer, Ahmet Altan’ın ise depremi çok şiddetli hissettiklerini, deprem gününün gecesi cezaevi yönetiminden koğuşlardan avlulara açılan kapıların acil durum için açık bırakılmasını istediğini aktardı. Çakırözer, “Cezaevi yönetimi Ahmet Altan’a ‘O kapı sadece bakan izniyle açılır’ yanıtı verilmiş ve tüm İstanbul’un korkudan sokaklarda uyuduğu gece Silivri Cezaevi’nde koğuş kapıları bakan bahanesiyle kilitli kalmış” dedi.

CEZAEVİNDE İKİNCİ DOĞUMGÜNÜ

İş insanı Osman Kavala’nın 2 Ekim’de 62. yaşına gireceğini, cezaevinde yaşadığı ikinci doğum günü olduğunu, 8-9 Ekim’de ise Gezi Parkı Davasının duruşmasının görüleceğini belirten Çakırözer, “Doğum günü için başlatılan mesaj kampanyasından haberi olmuş ve dostlarına teşekkür ediyor. Osman Kavala 3. kez hakim karşısına çıktığında 707 gündür tutuklu yargılanıyor olacak. Ahmet Altan hakkında verilen ceza ise Yargıtay tarafından bozuldu. Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan ile birlikte haklarındaki yargılama  yine 8 Ekim’de yeniden başlayacak” dedi.

EREN ERDEM: ÖZGÜRLÜĞÜMÜ BEKLİYORUM

Eren Erdem’in istinaf dosyası ve Anayasa Mahkemesi başvurusunun aylardır incelenmeyi beklediğini ifade eden Çakırözer, Erdem’in “Aynı kararlılık, aynı mücadele azmi ve duyarlılıkla; haksız, hukuksuz tutukluluğumun bilincinde bir an önce özgürlüğümü bekliyorum” mesajını paylaştı.

YARGI PAKETİNİ GENİŞLETEBİLİRİZ

Yargı reform paketinin bu haliyle cezaevindeki aydınlara özgürlük ve adalet vadetmediğini ifade eden Çakırözer, “Meclis açılıyor, gündemde yargı paketi var. Cezaevlerindeki aydılar adalet ve özgürlük bekliyor. Meclis çalışmaları sırasında paketi genişletir, hak ve özgürlük temelli bir düzenleme haline getirebiliriz. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini ortadan kaldırabiliriz Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu’nun ağır hapis cezaları ile ilişkilendirilen suç tanımlarında değişlik yapabilir; basın yayını, eleştirel düşüncenin ifade edilmesini bu cezalardan muaf tutabiliriz” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Orman yangınlarının bilançosu: 5 bin 469 hektar alan yandı

SONRAKİ HABER

Gazeteci Hakkı Boltan gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...