28 Eylül 2019 18:34

Hasankeyf'in sulara gömülmesine karşı etkinlik: Her yerde Hasankeyf diyeceğiz

Hasankeyf Koordinasyonu, antik kent Hasankeyf’in sular altında kalarak tarihin silinmesine karşı Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda bir etkinlik düzenledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Hasankeyf Koordinasyonu, 12 bin yıllık tarihi antik kent Hasankeyf’i sular altında bırakacak Ilısu Barajı’nın yaratacağı tahribata ilişkin Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda "Hasankeyf ve Dicle Vadisi için buluşuyoruz" adıyla bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte fotoğraf, belgesel ve tiyatro gösteriminin yanı sıra ekoloji hareketleri tarafından kurulan standlarda bilgilendirme atölyeleri yapıldı. "Hasankeyf yaşasın, Dicle özgür aksın", "Doğa kazanacak, yaşam kazanacak, Kaz Dağları kazanacak", Hasankeyf'ten Kaz Dağları'na buradayız" pankartları açıldı. Birçok yurttaş ve emek-meslek örgütünün ilgi gösterdiği programa Batman Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Demir, HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Murat Çepni Züleyha Gülüm ve Sanatçı Orhan Aydın katıldı.

"HASANKEYF'İN ÇIĞLIĞINI DUYURMAK İÇİN GELDİK"

Etkinlik, Yönetmen Ali Ergül'ün çektiği "Suyun Ölüm Tarihi" adlı belgesel ile başladı. Ardından Batman Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Demir söz aldı. Hasankeyf'in çığlıklarını duyurmak için burada olduklarını söyleyen Demir, "Hasankeyf'i, bu düşmanların elinden kurtarma çığlıklarını İstanbul'a ulaştırmak için geldik. Evet şu anda AKP hükümeti Hasankeyf'in ismini bile yasaklamaktadır" dedi.

"HER YERDE HASANKEYF DİYECEĞİZ"

Hasankeyf'in isminin ve temalarının dahi anılmasına izin verilmediğini belirten Demir, "Onlara inat bütün dünya Hasankeyfin başına getirilenleri bilecek. Bunları yapanları lanetleyecek, utanç tablolarını alınlarına asacağız. İsminin anılmasını, dile getirilmesini istemiyorlar. Onlara inat her yerde Hasankeyf diyeceğiz. O bölgenin hafızasını yok ediyorlar. Evet şu anda sular tutulmuş olabilir, Hasankeyf tahliye olabilir ama onlar insanlık tarihinde kaybedecekler. Evet enerji üretim bakımından en pahalı baraj olduğunu biliyorlar ona rağmen bölgeyi insansızlaştırmak istiyorlar. İnsanlığın karşısına çıkamayacaklar. Zafer bizimdir, utanç onlarındır" diye konuştu.

Etkinlik, sanatçılar Ali Doğan Gönültaş, Ayfer Düzdaş, Cem Erdost İleri, Defjen, Merih Aşkın, Metin Kahraman, Taylan Yıldız ve Ümit Taşkıran'ın ezgileriyle son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan’da feribot seyir halinde iken yanmaya başladı, 613 yolcu tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Nasıl bir sağlık sistemini savunmalıyız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...