28 Eylül 2019 13:12

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: 21 bin kaçak yapı yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı kapsamında olmayan 21 bin kaçak yapının yıkılacağını açıkladı. 

Fotoğraf: Ali Ballı/AA

Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de imar planına uymayan 21 bin kaçak yapı tespiti gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bu yapıların 8 bini sahil kesiminde yer alıyor. Bunların 850'ye yakınını bugün itibarıyla yıktık. Kararlı şekilde de 21 bin kaçak yapının yıkımını gerçekleştireceğiz" dedi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaptığı incelemelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’de imar planına uymayan 21 bin kaçak yapı tespiti yaptıklarını söyleyen kurum bu yapıların yıkılacağını belirterek "Bu yapıların 8 bini sahil kesiminde yer alıyor. Bunların 850’ye yakınını bugün itibarıyla yıktık. Kararlı şekilde de 21 bin kaçak yapının yıkımını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Kurum, Bodrum’da 19 projenin 10’unda yıkımın başladığını duyurdu.

"213 BİNA İNCELENDİ"

İstanbul depremiyle ilgili de konuşan Murat Kurum, “Sahada 270 arkadaşımız hasar tespit çalışmalarına başladı. Toplamda 2 bin 801 ihbar yapılmış durumda. Bu ihbarlara ilişkin arkadaşlarımız tespitleri yapıyor. 213 binanın incelemesi neticesinde 20 sivil binamız ağır hasarlı, 58 sivil binamız az hasarlı” diye belirtti. 

TBMM açıldığında güçlendirmeye dönük düzenleme yapacaklarını söyleyen Kurum, "Güçlenebilecek binalar güçlendirilecek, güçlenme ihtimali olmayan binalar yine vatandaşlarımıza tebliğ edilerek yıkımları gerçekleştirilecek" dedi.

BAKAN TOPLANMA ALANLARI "YETERLİ" DEDİ

Afet toplanma alanlarıyla ilgili konuşan Kurum “Toplamda 10 bin toplanma alanımız var. Bu alanlar da sürekli güncelleniyor ve güncellenmeye de devam edecek. 81 ilde Millet Bahçesi projemiz var. Bu Millet Bahçeleri projesi aynı zamanda depremde toplanma alanlarıdır. Stadyumlarımız toplanma alanıdır. İlçelerimizde birçok kamu kuruluşu binası, okulların İstanbul’da yüzde 92’si yenilenmiş durumda. Bahçeleri bile toplanma yerleridir. İstanbul’un bu noktada herhangi bir eksikliği yoktur” iddiasında bulundu.

 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Zeytinburnu'da Afgan çocukların eğitim hakkı engelleniyor

SONRAKİ HABER

Barış Vakfı, İzmir'de STK temsilcileri ile barışı konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...