28 Eylül 2019 11:33

İsveç'te Gazeteci Dawit İsaak için araştırma komisyonu önerisi

İsveç'te Sol Parti milletvekilleri 18 yıldır cezaevinde tutulan Gazeteci Dawit İsaak ve tutuklu 13 İsveç vatandaşı için araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

Fotoğraf: @FreeDawit hesabının Facebook hesabından alınmıştır.

Paylaş

İsveç'te bir grup milletvekili, 18 yıl Eritre'de cezaevinde tutulan Gazeteci Dawit İsaak ve dünyanın değişik ülkelerinde hapsedilen İsveç vatandaşı 13 kişi için bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Aralarında partinin Dış Politika Sözcüsü Hakan Svennelig'in de bulunduğu 9 Sol Parti milletvekili, konunun parlamentoda ele alınarak tartışılmasını ve parlamentonun karar alarak hükümete bir soruşturma komisyonu oluşturması için görev vermesini talep etti.

Çoğunluğu Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın değişik ülkelerinde cezaevinde tutulan İsveç vatandaşları olduğu belirtilen önergede ”Kamuoyunun yakından bildiği Dawit İsaak 18 yıldır Eritre'de cezaevinde ve Yayıncı Gui Minhai neredeyse 4 yıldır Çin'de tutuklu. Aradan uzun süre geçmesine rağmen ne İsaak ne de Minhai yargı karşısına çıkarıldı” denildi. Ahmed Reza Celali'nin geçtiğimiz yıl İran'da ölüm cezasına çarptırıldığı hatırlatıldı.

TÜRKİYE, İSVEÇ VATANDAŞLARININ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İHLAL ETTİ

Önergede, İsveç vatandaşlarının ifade özgürlüklerinin Türkiye tarafından da ihlal edildiği belirtildi. 2017 yılında Türkiye'in Interpol aracılığıyla aradığı Hamza Yalçın'ın Ispanya'da, Uluslararası Af Örgütü toplantısına katılan Ali Gharavi'nin Türkiye'de tutuklandıklarına ve tepkiler sonucu serbest bırakıldıklarına dikkat çekildi.

Tutuklanan ve cezaevlerinde tutulan İsveç vatandaşları için yapılan çalışmaların deney ve tecrübelerini toparlamanın önemli olduğunu söyleyen milletvekilleri, ”Bunu gerçekleştirmek için bir araştırma komisyonu kurulmalı.Komisyonun hangi girişimlerin daha etkili olduğunu tespit etmesi benzer durumlarda hazırlıklı olmamızı sağlayacaktır” dedi.

GAZETECİ DAWIT ISAAK 18 YILDIR CEZAEVİNDE

Siyasi nedenlerle tutuklanarak 18 yıl cezaevinde tutulan Gazeteci Dawit İsaak'ın insani bir trajedi yaşadığını belirten vekiller, bu süre zarfında ailesi, avukatları ve İsveçli diplomatlarla görüştürülmediğine dikkat çekti.

Milletvekilleri, gösterilen tüm çabalara rağmen İsaak'ın hala tutuklu olduğunu belirtiyor. Şimdiye  kadar değişik örgüt ve kurumlar tarafından yapılan girişimlerin bir araya getirilerek değerlendirilmisini istiyor.

İsaak'ın yaşamı yitirme riski olduğunu söyleyen vekiller, İsaak ve diğer vicdan mahkumları için bir araştırma komisyonu kurulmasını öneriyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

KHK’liler Adana’da bir araya geldi, Ankara'daki büyük buluşmaya çağrı yapıldı

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri, Hüseyin Morsümbül’ün akıbetini sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa