28 Eylül 2019 10:24

İHD Diyarbakır ve kayıp yakınları Ceylan Önkol'un akıbetini sordu

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları Lice ilçesi Şenlik köyünde hayvanlarını otlatırken havan mermisiyle yaşamını yitiren Ceylan Önkol'u andı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları Lice ilçesi Şenlik köyünde hayvanlarını otlatırken havan mermisiyle yaşamını yitiren 14 yaşındaki Ceylan Önkol'u anarak, Önkol dosyasının faili meçhul dosyalar gibi cezasız bırakıldığını söyledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, 555’inci haftasına giren “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemini dernek binasının önünde gerçekleştirdi. Kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, kayıp yakınları ve İHD yöneticileri katıldı. Eylemde ilk olarak konuşan İHD Kayıp Komisyonu üyesi Adnan Örhan, Ceylan Önkol'un ölümüne dair yargının şimdiye dek faillerin bulunmasına yönelik hiçbir olumlu adım atmadığını ve failleri cezalandırmak yerine ödüllendirdiğini söyledi. Örhan, "Kayıplarımızın hesabını vermek zorundasınız" dedi. 

"ADALETİN SAĞLANMASI GEREKİR"

DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, "Hakikatin ortaya çıkması için adaletin tesis edilmesi gerekir. Adalet sağlanırsa hikaye baştan yazılacaktır" dedi. Mızraklı, "Hak ve özgürlük mücadelesi verenler öldürmekle bitmezler. Hak, adalet ve onun ardından ise gereken toplumsal yüzleşmedir" diye konuştu. 

"CEYLAN ÖNKOL DOSYASI CEZASIZ BIRAKILDI"

İHD Kayıp Komisyonu Üyesi Hasan Yalçın ise Ceylan Önkol dosyasının diğer faili meçhul dosyaları gibi cezasız bırakıldığını ifade ederek hukuk mücadelelerine sonuna kadar devam edeceklerini aktardı. 

MEHMET YANEN VE HASAN KANAT'IN AKIBETİ SORULDU

Bu hafta, 17 Temmuz 1994’te Diyarbakır’ın Hani ilçesine bağlı Kaledibi (Seyar) Köyünden Bolu Komando Tugayı askerleri tarafından gözaltına alınarak, bir daha kendilerinden haber alınamayan Mehmet Yanen ve Hasan Kanat’ın kayıp hikayesi okundu. İHD Diyarbakır Şubesi önünde gerçekleşen eylem, 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Urfa'da kadın cinayetleri ve çocuk istismarına karşı yapılacak yürüyüş yasaklandı

SONRAKİ HABER

Avcılar'da bir bina için daha tahliye kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...