27 Eylül 2019 14:34

Trump-Zelenskiy görüşmesinde Almanya da var

Trump, Zelenskiy arasındaki telefon görüşmesinde Trump'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel için "Hiçbir şey yapmıyor, sadece konuşuyor” dediği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump (Fotoğraf: Erçin Top/AA) | Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy (Fotoğraf: DHA)

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında yapılan ve Demokrat Parti tarafından Trump’ın azlini istemesine neden olan skandal görüşme sadece ABD iç politikasını değil, aynı zamanda Almanya ile ilişkileri de gerecek gibi görünüyor. Trump, Zelenskiy ile telefon görüşmesinde "Biz Ukrayna için çok şey yapıyoruz. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel hiçbir şey yapmıyor, sadece konuşuyor” diyor. Trump, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde açık bir şekilde bir sonraki başkanlık seçimlerinde muhtemel rakibi olacak Joe Bieden ve oğlu Hunter’e karşı soruşturma açılmasını talep ediyor. 

"MERKEL SADECE KONUŞUYOR"

Beyaz Saray’da görev yapan bir istihbarat elemanının sızdırdığı belirtilen söz konusu telefon görüşmesinde Trump ayrıca, “Biz Ukrayna için çok şey yapıyoruz. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel hiçbir şey yapmıyor, sadece konuşuyor” diyor. Trump’ın da seçimlerden sonra Temmuz ayında yapıldığını kabul ettiği görüşmede, Zelenskiy, Trump’a “Yüzde 100 değil, yüzde 1000 sizin Rusya’da yaptırım konusunda Almanya ve Fransa’dan daha çok şey yaptığınızı biliyorum” diyor. Zelenskiy, ayrıca AB’nin Ukrayna’nın en büyük partneri olması gerekirken defacto (fiili) olarak ABD’nin daha önemli bir partner olduğunu söylüyor. Trump ve Zelenskiy’nin “yetersiz” gördüğü Avrupa Birliği (AB) ve Almanya, yıllardır Ukrayna’ya maddi ve siyasi destek veriyor. Ukrayna’daki “turuncu devrimin" arkasında da bu yardımların büyük payı bulunuyor.

AB AÇIKLAMA YAPTI

Trump-Zelenskiy görüşmesindeki iddialar üzerine bir açıklama yapan AB Komisyonu'ndan bir sözcü, 2014 yılından bu yana toplam 15 milyar avronun Ukrayna’ya “reformları destekleme” adı altında verildiğini açıkladı. Sözcü, AB tarihinde en büyük yardımların Ukrayna’ya yapıldığını da sözlerine ekledi. Aynı şekilde Almanya’da bu ülkeye en fazla maddi destek veren ülkeler arasında yer alıyor.

Neues Deutschland gazetesinde yer alan habere göre, Almanya, Ukrayna'da 2014/15’te Rusya yanlısı rejimi devirmek için 1,8 milyar avroyu AB üzerinden 200 milyonu avroyu ise doğrudan gönderdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ayrıca Kalkınma Yardımı adı altında 2014 yılından bu yana 544 milyon avro gönderildi. Bunların yanı sıra, 500 milyon avro faiz karşılığı verildi.

OECD tarafından yayınlanan en güncel verilerde de Almanya’nın ABD ve AB’den sonra Ukrayna’ya en fazla para veren ülke olduğu ifade ediliyor. Trump-Zelenskiy görüşmesinde iddia edilenleri Ukrayna’ya ne kadar yardımda bulunduğunu ortaya koymak için kullanan Almanya ve AB, önümüzdeki dönemde muhtemelen ülke içindeki işbirlikçilerini Zelenskiy’e karşı harekete geçirecek. Dışişleri Bakanlığı, görüşmede tarafların Merkel ve Almanya hakkında söylediklerinin ABD ve Ukrayna arasındaki ilişkileri germeyeceği görüşü paylaşıldı. Zira, Almanya ve Fransa’nın girişimiyle Doğu Ukrayna’daki çatışmaların bitirilmesi için Ukrayna ve Rusya'nın da katılımıyla “Normandiya Konferans” yapılıyor.

NE OLMUŞTU?

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi, Trump ile Zelenskiy arasındaki bir telefon görüşmesine ilişkin elindeki ihbar mektubunu kamuoyuna açıklamıştı. Mektupta, Trump'ın söz konusu görüşmede, 2020 başkanlık seçimleri öncesinde siyasi rakibine karşı yabancı bir devlet başkanından müdahale talep ettiği belirtilmişti. Trump, söz konusu iddialar üzerine Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunarak, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı" ifadesini kullanmıştı.

ABD'de Demokratlar, 25 Eylül'de Zelenskiy'den Joe Biden'in oğlunu soruşturmalarını istediği iddia edilen Trump'ın azledilme sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimi yaptı. Trump, ABD tarihinde hakkında azil süreci başlatılan 4. başkan. (Köln/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mersin'de öğrenci velisi tarafından darbedilen kadın öğretmen tedavi altına alındı

SONRAKİ HABER

EGEÇEP: Yargılanması gerekenler raporu halkından gizleyen kurumlardır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...