27 Eylül 2019 17:32

İşçiler Kristal-İş'te örgütlenince patron fabrikayı kapattı

Okan Grup'a bağlı faaliyet gösteren Çetaş Cam fabrikası işçileri Kristal-İş sendikasına üye olunca patron fabrikayı kapattı. İşçiler fabrika önünde eylem başlattı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Samsun’un Kavak ilçesinde Okan Grup’a bağlı faaliyet gösteren Çetaş Cam Fabrikasında çalışan 35 işçi Türk-İş’e bağlı Kristal-İş sendikasına üye olduktan sonra gerekçesiz işten çıkarıldı. İşveren, daha sonra da fabrikayı kapattı. İşçiler, fabrika önünde basın açıklaması yaptı.

İşçiler adına açıklama yapan Kristal-İş Örgütlemeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Serdar Başyiğit, “Fabrikada sendikamızın örgütlenmesinin ardından patron, işçileri baskı, tehdit ve sendikayı devre dışı bırakan tekliflerle istifaya zorlamış, işçiler sendikamızda örgütlenme konusunda kararlı bir duruş sergileyince de fabrikayı kapatma kararı almıştı” dedi. İşçilerin, kapatma kararına rağmen üyeliklerini geri çekmediğini aktaran Başyiğit, “35 üyemizin iş akdi 25 Eylül tarihi itibariyle sonlandırıldı. Fabrikadaki faaliyetlerin sonlandırılması üzerine üyelerimiz, fabrika önünde direnişe başladı” dedi.

"ÜYE OLMAK SUÇ DEĞİLDİR"

İşverenin aynı tutumunu Düzce'de bulunan Birlik Cam’da da sergilediğini aktaran Başyiğit, işverenin görüşme taleplerine karşılık vermediğini söyledi. Başyiğit, “Sendikaya üye olmak suç değildir. Anayasamızın işçilere tanımış olduğu bir haktır. Aksine sendikaya üye olan işçinin iş akdini sendikalaşma nedeniyle feshetmek suçtur” diye belirtti. İşverenin bu tavırlarıyla suç işlediğini hatırlatan Başyiğit, işçilerin bu sendikasızlaştırma girişimi karşısında her türlü meşru direnme hakkını kullanacağını belirterek, açıklamayı bitirdi.

Düzce'de faaliyet yürüten Birlik Cam'ın da sendikalaşma nedeniyle, 9 Eylül Pazartesi günü kapatıldığı, 18 işçinin iş akdinin sonlandırıldığı öğrenildi. Toplamda Düzce Cam Fabrikası'ndan 82, Çetaş Cam Fabrikası'ndan 40, Birlik Cam Fabrikası'ndan ise 18 işçi sendikalaşma nedeniyle işten çıkarıldı. (MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

An entity whose fate is known: Syria Constitutional Committee

SONRAKİ HABER

Vardiyası hiç bitmeyen kadınların fotoğrafları sergi oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...