28 Eylül 2019 00:31

Ankara'da ulaşıma bir ev kirası veriyoruz

"Batıkent’teki en uzak mahalleye gidip gelsen, benim taka aracım 5-6 lira yakıyor. Ailecek toplu taşımayla gitmeye kalksak 'Üf anam gitti benim yarı yevmiye!"

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Sinan ÖZÇAY
Ankara

Ankara’da toplu ulaşım ücretleri 2.50 TL’den 3.25 TL’ye, aktarma ise 1 TL’den 1.60 TL’ye yükseldi. Öğrencilerin kullandığı indirimli bilete zam gelmezken öğrenci aktarma 25 kuruştan 75 kuruşa çıktı. Dolmuşlar ise 3.5 TL ile 4 TL arasında değişiyor. Ulaşıma bu kadar zam gelirken benim maaşıma gelen zam ise yüzde 5-8 arası!

Şimdi biraz hesap yapalım. Türkiye’deki ailelerin çoğunun benim gibi 4 kişilik ailelere sahip olduğunu varsayalım. Ben Ankara Batıkent’te yaşıyorum. Gideceğimiz yerlere genelde bir veya iki araç değiştirerek gidiyoruz. Benim bir de ‘94 model, fiyatı 5-7 bin lira eden bir aracım var. Yani karbüratörlü ve cimri olmayan!

YOL PARASI KİŞİ BAŞINA 250 LİRA

Eğer şehir merkezine ya da Batıkent’te başka bir mahalleye gidersem iki araç değiştirmem gerekiyor. 4.85 TL gidiş, bir o kadar da dönüş. 9.70 TL toplu taşımaya ödeyeceğim. Batıkent’te yaşayan insanların çoğunluğu işlerine gidebilmek için iki araç kullanıyor. Kişi başı aylık 250 liraya yakın bir parayı ulaşıma ayırmak durumunda kalıyoruz yani. Eğer evde iki kişi çalışıyor, çocuklar okuyorsa durum daha da vahim. Bir ailenin toplu ulaşım için ödediği para 600-650 lirayı buluyor. Otobüs ile metroya bir ev kirası kadar para veriyoruz!

Batıkent’teki en uzak mahalleye gidip gelsen, benim taka aracım 5-6 lira yakıyor. Ailecek toplu taşımayla gitmeye kalksak, “Üf anam gitti benim yarı yevmiye!” Acaba dünyanın başka neresinde toplu taşıma özel araçtan bu kadar fazla tutuyordur? Hadi zamanında elinde üç beş kuruş biriktirip bir araba almış olanları da bir yana koyalım, arabası olmayan milyonlarca insan ne yapacak? Her şey ateş pahası olmuşken bir de işe gidip gelmek için kullanmak zorunda olduğumuz ulaşımın giderlerini nasıl karşılayacağız?

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

"Deprem toplanma alanı yok çünkü yandaşa peşkeş çekildi"

SONRAKİ HABER

Bayramiç’te Kaz Dağları’ndaki orman katliamına karşı yürüyüş yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...