27 Eylül 2019 10:15
Son Güncellenme Tarihi: 27 Eylül 2019 14:50

Kandilli Rasathanesi Müdürü: Bilemediğimiz tek şey depremin zamanı

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener: Bilemediğimiz tek şey depremin zamanı. Depremin kaç büyüklüğünde ve ne zaman olacağı veya olmayacağı halk önünde tartışılmamalı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Kandilli Rasathanesi’nde canlı yayında açıklama yapılırken deprem meydana geldi. 

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener İstanbul’da meydana gelen depremin ardından Kandilli Rasathanesinde basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Özener açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Son 30 yıldaki 4 ve 4.5’luk depremlere bakarsak daha çok doğu ve batı segmentinde olduğunu görüyoruz. Orta segment 1766 depreminin olduğu yer. 200’ün üzerinde deprem kaydettik dünden bu yana. Son 4 depreme dikkatinizi çekmek istiyorum. 5.7 ve artçıların olduğu yer ana fayın kuzeyinde olan depremler. Bundan sonra olan bazı depremlere baktığımızda artçı şokların güneye doğru ilerlediğini görüyoruz. Dolayısıyla Kandilli olarak burada yapmamız gereken artçı şokları izlemek ve gelişimini takip etmek.

7 GÜN 24 SAAT DEPREM AKTİVİTESİNİ İZLİYORUZ

Dün olan deprem 5.7 yine kuzeyde oldu ondan sonra olan artçıların biri ana fayda diğeri kuzeyde olan deprem. 7 gün 24 saat deprem aktivitesini izliyoruz. Bu depremlerin ne tarafa doğru hareket ettiğini de takip ediyoruz. Herhangi bir ekstra bir durum olduğu zaman örneğin ana faya yaklaşması gibi.

‘GİT GİDE O SONA YAKLAŞTIĞIMIZ SÖYLEYEBİLİRİM’

Öncelikle Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu kabul etmemiz lazım. Bu gerçeği kabul ederken psikolojimizi de bozmamamız gerekiyor. Bilemediğimiz tek şey depremin zamanı. Özellikle Marmara için de bir çok bilim insanı 1999 depreminin ardından bir sonraki depremin Marmara’da gerçekleşeceği, depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne zaman olacağı veya olmayacağı konusu halk önünde tartışılmamalı. Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor. Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TMMOB İstanbul depremi ve beklenen tehlikeler için uyardı

SONRAKİ HABER

Norveç'te Foodora işçilerinin grevi yaygınlaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...