26 Eylül 2019 20:05

Jandarma, mahkeme salonunda savunma yapan tutuklunun ağzını kapatmaya çalıştı

Nusaybin'de 2016'daki sokağa çıkma yasağında gözaltına alınanların yargılandığı davada savunma yapan Ömer Güner'in ağzı jandarma tarafından kapatıldı. Avukat ve mahkeme heyeti duruma müdahale etti.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Tefrik edilen Nusaybin davası dosyasında yargılanan Ömer Güner isimli tutuklu, mahkeme heyeti karşısında savunma yaptığı sırada jandarma tarafından ağzı kapatıldı. Mahkeme heyeti ve avukatın müdahalesi sonucu jandarma, Güner’i bıraktı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınıp tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi. Dosyaların tefrik edilmesinin ardından devam eden duruşmada yargılanan isimlerden tutuksuz Yasemin Erkol, Nurşan Demir ile tutuklu İsmail Yılmaz, Ömer Güner ve 18 yaşının altındaki E.D.’nin duruşması görüldü.

İlk olarak görülen duruşmada Yasemin Erkol mahkemeye çıkarken, kentte çocuklarını kurtarmak amacıyla kaldığını söyledi. 26 yıldır Nusaybin’de yaşadığını kaydeden Erkol, beraat talebinde bulundu. Duruşması 1 Ekim’e ertelendi.

KÜRTÇE SAVUNMA VE SLOGANA ENGELLEME GİRİŞİMİ

Erkol’un ardından Ömer Güner’in duruşması görüldü. Tutuklu bulunduğu cezaevinden getirilen Güner’in avukatı da duruşmada hazır bulundu. Güner savunmasını Kürtçe yaptı. Yaklaşık 30 sayfalık savunmanın tercümesi, mahkemede Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürdoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Ahmet Kırkan tarafından yapıldı. Savunmasının Abdullah Öcalan’ın Demokratik Özerklik üzerine yapmış olduğu savunma olduğunu ifade eden Güner, devamında “Her ne kadar karşı çıkılsa da tarihten bu yana bu coğrafyanın adı Kürdistan’dır. Kürt halkı her zaman özerk olmuştur. Biz Kürtler ve Kürdistan’da yaşayan halklar bu coğrafya hakkında herkesten daha fazla söz sahibiyiz” dedi.

Savunmasına devam ederken “Bijî Serok Apo” sloganı atan Güner’e salonda bulunan bir rütbelinin “Alın” talimatıyla jandarma müdahale etti. Güner’in ağzı kapatılarak darbedilip salondan çıkarılmaya çalışıldığı sırada avukatı ve mahkeme heyeti jandarmaya müdahale etti. Müdahale sonucu jandarmanın bıraktığı Güner, savunmasına devam etti. Güner, dosyanın hukuksuz olduğunu ifade ederek tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme Güner’in tutukluluk halinin devamı yönünde karar verirken, bir sonraki duruşmayı 21 Kasım tarihine erteledi.

Güner’in avukatı Tahir Demir, müvekkiline yapılan müdahaleyle ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

SEGBİS İLE BAĞLANMADI

Ardından duruşması görülen tutuklu İsmail Yılmaz, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılmazken, avukatları hazır bulundu. Avukatların yaptığı savunmaların ardından duruşma 31 Ekim’e ertelendi.

"İKİNCİ DEFA CEZA İSTENİYOR"

Ardından duruşması görülen ve olay tarihinde 18 yaşının altında olan E.D. duruşmada hazır edilirken, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının dosyaya gönderdiği fotoğraflar kendisine gösterildi. Kürtçe savunmasında fotoğraflardakilerin kendisi olmadığını belirten D. suçlamaları reddetti. D., Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde zaten aynı dosya kapsamında 30 yıl hapis cezası verildiğini hatırlatarak, “Şimdi aynı dosyadan bir daha ceza verilmek isteniyor. Bunu kabul etmiyorum” dedi.

Savcılık daha önce vermiş olduğu mütalaasında bir değişiklik olmadığını belirterek, 72 defa ayrı ayrı müebbet hapis cezası verilmesini isterken, D.’nin avukatı Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyada verilen bir ceza olduğunu ve tekrar aynı cezanın verilmesinin kanuni olmayacağını söyledi. Süre talebinde bulunan avukatın talebini kabul eden mahkeme, tutukluluk halinin devamına karar verdiği D.’nin bir sonraki duruşmasını 4 Ekim tarihine erteledi. (Mardin/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul Valiliği ve AFAD'dan deprem ilişkin asılsız bilgi uyarısı

SONRAKİ HABER

Demirtaş ve Yüksekdağ'ın tutuklanmasına itiraz: Dosyanın şüphelisi değiller

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...