26 Eylül 2019 18:54

İzmir Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy'ün hava kirliliği verileri gizleniyor mu?

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İzmir'de sanayinin yoğun olduğu bölgelere dair hava kirliliği ölçüm verilerini neden paylaşmadığını sordu.

Fotoğraf: CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan

Paylaş

İzmir'in Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy bölgelerindeki hava kirliliği ölçüm verilerine, 2016 yılının haziran ayından bu yana ulaşılamıyor. TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’deki 81 ilin tamamının hava kalitesini ölçmek için 313 adet "Hava Kalitesi İzleme İstasyonu" kurdu. Ölçüm bilgilerini, kurduğu havaizleme.gov.tr adlı internet sitesi üzerinden kamuoyu ile şeffaf bir biçimde paylaşmayı hedefledi.

Ancak İzmir’de termik santralin bulunduğu, ağır sanayinin yoğun olduğu Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy bölgelerindeki Hava Kalitesi İzleme İstasyonları’nın verileri Haziran 2016’dan beri paylaşılmadı. Hatta bakanlığın verileri kamuoyu ile şeffaf bir biçimde paylaşmayı hedeflediği havaizleme.gov.tr internet sitesinde bu bölgelere yer dahi verilmedi.

Sitede, İzmir ile ilgili sadece Konak, Karşıyaka, Gaziemir, Buca, Bornova, Bayraklı, Balçova, Çiğli ve Seferihisar’da bulunan istasyonların bilgilerine yer veriliyor.

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve partisinin komisyon sözcüsü CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM gündemine taşıdı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

"BAKANLIK VERİLERİ NEDEN KAMUOYUNDAN SAKLIYOR?"

Dünya Sağlık Örgütü’nün "görünmez katil" olarak tanımladığı hava kirliliğinin İzmirlilerin sağlığını tehdit ettiğini belirten CHP’li Murat Bakan, “Bakanlık termik santral ve ağır sanayi bölgesi yakınındaki Hava Ölçüm İstasyonu’nun verilerini kamuoyundan neden sakladığını açıklamak zorundadır. Bölge, hava kirliliği açısından çok riskli ve kirli… Buradaki değerler belirlenen sınırların çok üzerinde olduğu için mi açıklanmıyor? Çevre konusunda süslü cümleleri ağzından düşürmeyen AKP iktidarı halk sağlığını hiçe saymayı sürdürüyor” dedi.

"GELECEK İÇİN, SÜRDÜREBİLECEĞİMİZ BİR ÇEVREYE İHTİYACIMIZ VAR"

Küresel iklim krizine işaret eden CHP’li Bakan, sözlerini şöyle sürdürdü: Dünyada iklimin değiştiğini ve buna bağlı olarak bütün yaşamın değiştiğini anlamak zorundayız. Yaşamın devamlılığı için hak, hukuk, adaletin yanında sürdürebileceğimiz bir çevreye ihtiyacımız olduğu gerçeğinin de artık farkına varmalıyız!

CHP’Lİ MURAT BAKAN, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI’NA SORDU:

  • 2016 Haziran döneminden itibaren Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy bölgelerindeki hava ölçüm istasyonlarının verilerine ulaşılamamaktadır. Verilerin kamuoyuyla paylaşılmama sebebi nedir?
  • Bakanlığınız; Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy'ün 2016 Haziran döneminden itibaren 2017, 2018, ve 2019 (Eylül ayı dahil olmak üzere) aylar bazında hava kalitesi verilerini ne zaman paylaşacaktır?
  • Bakanlık olarak Türkiye genelinde 313 hava kalitesi izleme istasyonunun verilerini kurduğunuz sitede paylaşıyorsunuz. Ancak bakanlığınızın sitesinde İzmir'deki 9 istasyonun içerisinde Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy bölgelerindeki istasyonlar yer almamaktadır. Bunun sebebi nedir?
  • İzmir'deki Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy bölgelerindeki istasyonlar Türkiye genelindeki 313 istasyonun içerisinde mi yer almaktadır? Eğer öyleyse bu durumda olan ve verileri paylaşılmayan istasyon sayısı kaçtır?
  • Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği çerçevesinde havadaki kükürt dioksit, azot dioksit, azot oksitleri, partiküler madde, kurşun, benzen, karbon monoksit, ozon, arsenik, kadmiyum, nikel, benzo(a)piren ve ozon gibi kirleticilerin ölçülmesi yapılmamaktadır. Bunun yanında PM2,5 gibi akciğer hastalıklarına neden olan kirleticiye dair de herhangi bir kısıtlama yoktur. İnsan ve canlı sağlığına zararlı oldukları bilimsel çalışmalar aracılığıyla da ortaya konan bu maddelerin ölçülmesi, değerlendirilmesi ve önlemler alınmasıyla ilgili bakanlık olarak yapacağınız çalışmalar nelerdir?
  • Bakanlığınız 2016 yılında yayınladığı genelge ile her ile Temiz Hava Eylem Planı hazırlamayı zorunlu hale getirmiştir. Bu kapsamda İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından geçen 3 yıl sürecinde İzmir'in hava kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak neler yapılmıştır?
  • Türkiye geneli için 'Temiz Hava Eylem Planı' kapsamında neler yapılmaktadır?

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Burdur'da ücreti ödenmeyen işçi inşaatın çatısına çıktı

SONRAKİ HABER

İstanbul Valiliği ve AFAD'dan deprem ilişkin asılsız bilgi uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa