26 Eylül 2019 16:56

Arçelik'te işten çıkarılan işçiler fabrika girişinde eylem yaptı

Ankara'da Arçelik fabrikasında çalışan sözleşmeli işçiler, pazartesi günü sözleşmelerinin sona ermesinin ardından kendilerine kadro verilmeyeceğini öğrenince fabrika girişinde oturma eylemi yaptı.

Arçelik logosu

Paylaş

Ankara'da Arçelik fabrikasında çalışan sözleşmeli işçilerin işlerine son veriliyor. Sincan Organize Sanayi'de bulunan Arçelik Bulaşık Makinesi Fabrikası'nda sözleşmeli olarak çalışan işçilere sözleşmelerinin sona ermesinin ardından kadro verilmiyor. Bugün 4-12 vardiyasına giden işçiler, turnikelere kart basmayarak fabrika girişinde oturma eylemine başladı. Oturma eylemini duyan idareciler ve mühendisler, eylem sona ermezse son üç günün parasının kesileceğini söyleyerek işçileri tehdit etti. Bunun üzerine tartışma büyüdü ve kısa süreli bir arbede yaşandı.

TÜRK-METAL SENDİKASI BİR ŞEY YAPAMAYACAĞINI SÖYLEDİ

Eyleme devam eden işçiler, üyesi oldukları Türk-Metal sendikasına haber verdi fakat sendika yöneticilerinin işten çıkarma konusunda bir şey yapamayacaklarını ama üç günlük para cezasını çözeceklerini bildirdiği aktarıldı. Bunun üzerine işçiler oturma eylemine son verdi. Kimi işçiler fabrikaya girerken kimi işçiler ise fabrikadan ayrıldı. Ancak eylem yapmayanlar dahil bütün sözleşmeli işçiler işsiz kaldı.

FABRİKA DURUŞA GİRİYOR

Arçelik fabrikası Türk-Metal ile MESS arasında başlayan toplu sözleşme kapsamında bulunuyor. Fabrikada pazartesi günü üretimin duruşa geçeceği duyurulmuştu. Fabrikanın duruş dönemlerinde işten çıkarma ve ücretsiz izinler olması nedeniyle kaygılı olan işçiler, kriz ve kış aylarının yaklaştığı koşullarda işsiz kalmaya ve sendikanın gereken tutumu göstermemesine tepki gösterdiler. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Alanya'da hakkında uzaklaştırma kararı olan erkek, boşanmak isteyen eşini öldürdü

SONRAKİ HABER

Çad'da kaçak maden çöktü: 30 kişi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...