26 Eylül 2019 11:40

“Ankara Atatürk Kız Öğrenci Yurdu hangi gerekçeyle boşaltılıyor?”

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Ankara Atatürk Kız Öğrenci Yurdunun boşaltılmasını Meclis gündemine taşıdı: Üniversitelerde derslerin başlamasının ardından hangi gerekçeyle boşaltılıyor?

Fotoğraf: Basın bülteni

Paylaş

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Ankara Atatürk Kız Öğrenci Yurdunun boşaltılarak Çinçin Mahallesine taşınmasını Meclis gündemine taşıdı.

Kerestecioğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle verdiği soru önergesinde, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yönetiminin, üniversitelerde derslerin başlamasının ardından Mamak’ta bulunan ve Ankara’nın en büyük kız öğrenci yurtlarından biri olan Ankara Atatürk Yurdu’nun Çinçin mahallesine taşınacağını duyurduğunu ve öğrencilerden bir hafta içinde yurdu boşaltmasını istediğini belirterek; “Yazın yurdun boya badanası ve tadilatı yapılmasına ve öğrencilere iki yıl daha kapanmayacağı söylenmesine karşın yurda gelen bir yetkilinin ‘İki üç gün içinde boşaltacaksınız’ demesiyle öğrenciler yurdun boşaltılacağını öğrenmişlerdir. KYK Ankara İl Müdürü Ferhat Türkoğlu, gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, yurdun depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle tahliye edileceğini ve binanın ihaleye çıkacağını ifade etmiştir” dedi.

Yıllardır öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayan 1800 yatak kapasiteli Atatürk Yurdunun fakültelere ve kent merkezine yakın olduğuna dikkat çeken Kerestecioğlu önergesinde şu ifadelere yer verdi; “Üniversite yurtlarının geleneksel olarak üniversite kampüsünün içerisinde ya da kent merkezlerinde yer almasının nedeni, ulaşım kolaylığı, öğrencilerin kenti tanıması, sosyal ve sanatsal faaliyetlere kolay erişebilmesi ve şehirdeki çeşitlilikle etkileşim içinde bir üniversite hayatı yaşayabilmeleridir. Yurdun taşınacağı Çinçin semti ise kent merkezinin ve fakültelerin uzağında yer almakla birlikte, öğrenciler yurdun taşınacağı bölgeyle ilgili güvenlik endişesi taşımaktadırlar. Yeni yurdun bulunduğu yeri görmek isteyen öğrenciler, yurda gittiklerinde etrafında mezarlık bulunan, ışıklandırması yapılamamış bir alanla karşılaştıklarını, üstelik yurdun çevresinde bulundukları süre boyunca 4-5 defa sözlü tacize uğradıklarını ifade etmişlerdir.”

KERESTECİOĞLU’NUN CEVAPLANDIRILMASINI İSTEDİĞİ SORULAR

  1. Ankara Atatürk Kız Öğrenci Yurdu üniversitelerde derslerin başlamasının ardından hangi gerekçeyle boşaltılmaktadır? Üniversite kampüslerine yakın olduğu için bu yurdu tercih eden öğrencilere, kayıtlardan önce yurdun taşınacağı neden bildirilmemiştir?
  2. Yurdun yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı, Bakanlığın lisans verdiği kuruluşlar tarafından teknik verilere dayanarak raporla tespit edilmiş midir? Eğer yurt binası deprem riski taşıyorsa neden yaz aylarında yenilenmiştir?
  3. Yurt binası ihaleye çıkmış mıdır? Eğer binanın ihalesi yapıldıysa ihale hangi şirkete verilmiştir? İhalenin kapsamı nedir? Bina yurt işlevini koruyacak mıdır? Yurdun bahçesindeki ağaçlar ve hayvanlar korunacak mıdır? Bu soruları soran öğrencilere “size ne bundan?” denildiği doğru mudur?
  4. Yurtların tüm öğrencilerin sokaklarında güvenle ve özgürce dolaşabilecekleri, kentteki çeşitliliğin ortasında, sosyal ve kültürel etkinliklere yakın merkezlerde yapılması gerekirken, öğrenciler hangi gerekçeyle ışıklandırması bile olmayan, özellikle kadın öğrencilerin güvenliklerinden endişe duydukları bir bölgeye taşınmaya zorlanmaktadır?
  5. İddia edildiği gibi mevcut yurt binasının yıkılması zorunluysa yeni bir bina yapılana kadar öğrencilerin fakültelerine ve kent merkezine yakın başka KYK binalarında konaklamalarını sağlayarak öğrencilerin mağduriyetini gidermeyi düşünüyor musunuz?
  6. 6. Genel olarak dar gelirli ailelerin çocuklarının tercih ettiği bir devlet yurdunda %75 zam yapılmasını nasıl açıklıyorsunuz.
  7. Ankara Atatürk Kız Öğrenci Yurdu 1800 yatak kapasiteliyken Çinçin’de bulunan yurt, 1600 yatak kapasitelidir. Açıkta kalan 200 öğrenci hangi yurtlara yerleştirilecektir
  8. KYK İl Müdürünün yurdun taşınmasına itiraz eden öğrencileri “Protesto mu etmek istiyorsun? Sonuçlarına katlanırsınız. Bu devletin yurdunda kalıyorsun, kalamazsınız. Sosyal medyada konuyu duyuran öğrenciler disiplin cezasına çarptırılacaklar” sözleriyle “tehdit” ettiği iddiası doğru mudur? (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Söke’de iş cinayeti: Çatıdan düşen işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Mersin Üniversitesi, yemekhane zammına karşı çıkan öğrencilere “terörist” dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa