26 Eylül 2019 06:36

Evrim müfredattan çıkarılınca öğrencilere “Doğanın Evrimi” kitapçığı dağıtıldı

Türkiye’den KKTC’ye gönderilen ders kitaplarında evrim konusunun yer almaması üzerine Biyologlar Derneği liselilere “Doğanın Evrimi” kitapçığını ücretsiz dağıttı.

Fotoğraf: Biyologlar Derneği / Facebook

Paylaş

Türkiye’den KKTC’ye gönderilen ders kitaplarında, evrim konusunu yer almaması nedeniyle KKTC'de faaliyet yürüten Biyologlar Derneği, “Doğanın Evrimi” başlıklı kitapçık hazırlayıp kitapçığı lise öğrencilerine ücretsiz dağıttı.

Biyologlar Derneği, evrim konusunun müfredattan çıkarılmasına da “Din derslerinin zorunlu olduğu bir ortamda evrim konusunun kapsam dışında bırakılması özgür düşünen, araştıran ve sorgulayan bireyler yetiştirilmesinin önündeki en büyük engel” diyerek tepki gösterdi.

Konu ile ilgili Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten’in açıklaması şu şekilde:

“Yeni Türkiye’nin hakim ideolojisinin bir sonucu olarak 18 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı ‘öğrencilerin düzeyinin üzerinde olduğu’ gerekçesiyle ‘evrim’ konusunu müfredattan çıkarmıştır. Bunun bir yansıması olarak ise Türkiye’den gelen ders kitaplarının ülkemizde kullanılması sonucunda geçtiğimiz yıldan beri okullarımızda biyoloji dersi içerisinde öğretilen ‘evrim konusu’ artık okutulmamaktadır. Dünya üzerinde sadece Suudi Arabistan’da eğitim müfredatında yer almayan evrimin Türkiye’ye paralel olarak KKTC’inde de yok sayılması hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir. Din derslerin zorunlu olduğu bir ortamda evrim konusun kapsam dışında bırakılması özgür düşünen, araştıran ve sorgulayan bireyler yetiştirilmesinin önündeki en büyük engeldir. Bununla birlikte, son yıllarda bilimsellikten giderek uzaklaşan ve dini unsurların monte edilmekte olduğu bir eğitim sistemi içerisinde sürüklenmekte olduğumuzu da üzülerek görmekteyiz.

‘İnanmak’ kelimesi insanların yaşamadığı, görmediği, bilmediği sadece hissettiği olaylar ve varlıklar için kullanılabilir. Oysa,  evrim yaşanan, gözlemlenebilen, kanıtlanmış bir süreçtir. Bu nedenle ‘Evrime inanmıyorum’ diye bir cümle kurmak pek doğru olmaz. Hal böyle iken, eğitim sisteminde yaratılan bu önemli eksikliği gidermek adına Biyologlar Derneği, 'Doğanın Evrimi' isimli bir kitapçık hazırlamış ve DAÜ-SEN’in desteğiyle de yayınlanmıştır.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayseri’de işçi servisi aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 24 yaralı

SONRAKİ HABER

Gerçek eşitlik nerede?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...