25 Eylül 2019 20:41

TYS’den 26 Eylül Dil Bayramı kutlaması

Türkiye Yazarlar Sendikası, yaptığı yazılı açıklamayla 26 Eylül Dil Bayramı'nı kutladı ve Dil Devrimi’nin önemine dikkat çekti.

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) logosu.

Paylaş

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) 26 Eylül Dil Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı, Dil Devrimi’nin önemine dikkat çekti. Açıklamada “Dil Devrimi’nin korunması ve geliştirilmesi görevinin de sürdürücüsü olduğumuzu bir kere daha vurguluyoruz” denildi.

Osmanlı’da okuryazar oranının “devletliler” katında bile yüzde 10’u geçmediğine vurgu yapılan açıklamada Birinci Dünya Savaşı'nda ve sonrasında okuryazarların büyük bir kısmının da cephelerde yitirildiği hatırlatıldı. Kurtuluş Savaşı'nda işgalcilere karşı ilk kurşunu İzmir'de sıkan Hasan Tahsin’in o dönem eğitimin içinde bulunduğu duruma dair şu ifadeleri de TYS açıklamasında yer buldu:  “Alın teriyle çalışan ve ekmeğini kazanmak zorunda olan halk kesimleri her türlü eğitim hakkından yoksundur, ‘umumi’ olması gereken mektepler patronların çocuklarına mahsustur.”

Dil Devrimi’ne sahip çıkılacağı belirtilen açıklamada “Arapça, Farsça sözcüklere dili dönmeyen halk, dili dönüp de söyleyebilenler için ‘Ayını ikiye çatlatıyorsun’ diye bir deyim bile üretmişti. ‘Ayını çatlatamayanların’ dilini kullanarak onu bir edebiyat ve düşünce dili haline getirme mücadelesi vermiş şairlerin, yazarların mirasçısı; Dil Devrimi’nin korunması ve geliştirilmesi görevinin de sürdürücüsü olduğumuzu bir kere daha vurguluyoruz” ifadelerine yer verildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Altın Koza'da “Şehitler” ve “Uzun Zaman Önce”nin galaları gerçekleşti

SONRAKİ HABER

Isıtıcıdan tasarruf etmeyi uman Motala Belediyesi, yaşlılara "Battaniye alın" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...