25 Eylül 2019 18:46

İddaa bayileri, komisyonlarının düşürülmesini protesto etti

İddaa bayi sahipleri, Spor Toto Teşkilat Başkanlığının bayi komisyonlarının yüzde 7,2’den yüzde 4,1’e düşürülmesine tepki gösterdi.

Spor Toto ve At Yarışları Ganyan Bayileri Esnaf Odası Başkanı Fevzi Kuvvet | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Yerli ve yabancı liglerdeki futbol karşılaşmalarının sonuçları üzerine tahmin yürüterek oynanan İddaa oyununun bayileri, Spor Toto Teşkilat Başkanlığının bayi komisyonlarının yüzde 7,2’den yüzde 4,1’e düşürülmesine tepki gösterdi.

İddia makineleri İNTELTEK adlı bahis oyunu operatörü kontrolündeyken bayilere yüzde 7,2 oranında, kazançlı kupon ödemeleri için de yüzde 2 oranında komisyon ödeniyordu. Son yapılan İddaa ihalesini alan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’e ait Demirören Holding ve Amerikalı Scientific Games ortaklığından oluşan Şans Girişim Ortak Girişimi, verilen komisyon miktarını satış için yüzde 4,8’e, kazançlı kupon ödemeleri için de yüzde 1’e indirdi.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren 6 bine yakın İddia bayisi bu değişikliğe tepki gösterdi. Bayilerin Ankara’daki Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı binası önünde yaptığı eylemde konuşan İstanbul Spor Toto ve At Yarışları Ganyan Bayileri Esnaf Odası Başkanı Fevzi Kuvvet, “Stopaj ve vergi kesintisi ile birlikte bayilerin kâr oranları yüzde 4,1’e kadar düştü. İddaa bayisi esnafımız gerek veri oranındaki artış gerekse kira, su, elektrik, doğal gaz gibi sabit giderlerin sürekli artış göstermesi nedeniyle çok zor günler geçiriyor. Türkiye genelindeki 6 bin İddaa bayisinin prim artışı yapılarak kurtarılması beklenirken esnafımızın primlerinin yüzde 40 seviyelerine çekilmesi bayilerimizi kapanma aşamasına getirdi” diye konuştu.

Türkiye genelinde 6 bin bayi, çalışanları ve aileleri ile 100 bini aşkın insanı ekmeksiz, aşsız bırakılacağını belirten Kuvvet, Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik’e seslenerek, “Bizim esnafımız devletine vergisini en yüksek seviyede kaynağından peşin ödüyor. Sesimize kulak verin. Bu bayilerimizi işsiz güçsüz kalmalarına ve perişan olmalarına yol açacak yanlış uygulamadan vazgeçin. Bir sonraki durağımız TBMM önü olacak, bunu bilin. Biz haklı davamızdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, hükümeti kurma görevini Netanyahu'ya verdi

SONRAKİ HABER

Bilince giden köprü: rap müzik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...