25 Eylül 2019 21:59

Trump-Zelenskiy telefon görüşmesi yayınlandı: Trump, Biden için soruşturma istemiş

ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin telefon görüşmesi dökümü yayınlandı. Görüşmede Trump'ın Joe Biden ve oğlunun soruşturulmasını istediği görülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump | Fotoğraf: Erçin Top/AA

Paylaş

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin 25 Temmuz'da yaptığı ve ülkede "Trump'ın görevinden azli" tartışmalarına yol açan konuşmanın dökümünü yayımladı.

Beyaz Saray'dan yayımlanan belgeye göre, 25 Temmuz'da iki lider arasında yapılan görüşmede Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e ABD'nin bu ülkeye diğer Avrupa ülkelerinden çok daha fazla yardım yaptığını belirterek, "Biz de şimdi sizden bizim için bir iyilik yapmanızı isteyeceğiz" ifadesini kullandı. Bunun ardından Zelenskiy de ABD'nin yaptığı yardımlara vurgu yaptı.

Trump da Zelenskiy'e Adalet Bakanı William Barr ve Trump'ın kişisel avukatı Ruby Giuliani ile iletişimde olmaları gerektiğini söylerek, "Joe Biden'ın oğlu hakkında konuşulan çok şey var. Biden'ın yargıyı engellediği konuşuluyor ve birçok insan doğruların peşinde" dedi.

Söz konusu görüşmede, "Adalet bakanının sizi ve çalışanlarını aramasanı ve bu konunun derinliklerine inmenizi istiyorum" şeklinde konuşan Trump'ın Ukrayna'ya yönelik yardımların kesilmesine ilişkin herhangi bir şey söylemediği ifade edildi.

TRUMP-ZELENSKİY ŞİKAYETİNİN İÇERİĞİ AÇIKLANSIN ÇAĞRISI

Trump’ın görevini kötüye kullandığı iddialarına neden olan Zelenskiy görüşmesiyle ilgili tartışmalar sürerken, görüşmeyi ortaya çıkaran istihbarat görevlisinin şikayetinin açıklanması isteniyor.

DW’nin haberine göre, Ukrayna devlet başkanından rakibi Joe Biden’ın oğlunu soruşturmasını isteyen Trump’ı kimliği gizli tutulan bir istihbarat yetkilisinin şikayet ettiği bildirildi. Söz konusu istihbarat yetkilisinin İstihbarat Komitesine anlattıkları, Senato ve Temsilciler Meclisi İstihbarat Komiteleri ile paylaşıldı. Şikayetin bir kısmının Trump-Zelenskiy görüşmesi ile ilgili olduğu belirtildi. Şikayeti güvenli bir odada inceleyen Demokratlar içerik ile ilgili bilgi paylaşmazken, gördüklerini “rahatsız edici” ve “acil” olarak tanımladı.

ŞİKAYETİN İÇERİĞİ BELİRSİZ

Şikayetin içeriğinin kamuoyu ile paylaşılıp paylaşılmayacağı belirsizliğini korurken, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçilerden içeriğin kamuoyuna açıklanması talebi geldi.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinin Demokrat Partili Başkanı Adam Schiff şikayetin “Ciddi kanuna aykırılık ortaya çıkardığını” söylerken, Kaliforniya Senatörü Eric Swalwell şikayette bulunan kişinin “Bu konu ile ilgili birçok başka belge ve tanıklar sunduğunu” vurguladı. ABD Temsilciler Meclisinin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi ve Demokrat Senatör Chuck Schumer’in de şikayeti incelediği bildirildi. Schumer’in şikayeti okuduktan sonra “Daha da endişelendiğini” söylediği aktarıldı. Şikayeti inceleyen Cumhuriyetçiler sessizliğini korurken, bir Cumhuriyetçinin okuduklarından endişe duyduğunu söylediği bildirildi.

TRUMP’TAN "ŞAKA" YORUMU

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’ta bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşen ve bir basın toplantısı düzenleyen Trump, Kiev’e baskı yapmadığını savunurken, Zelenskiy de bunu doğruladı. Azil süreci soruşturması ile ilgili açıklama yapan Trump “Bu bir şaka” dedi ve devam etti “Ne için azil? Harika bir toplantı ya da harika bir telefon görüşmesi yaptığınız için mi?”

BİDEN’DAN AÇIKLAMA: SERİ YALANCI

Öte yandan 2020 Başkanlık seçimlerindeki olası rakibi Joe Biden Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin deşifresi ile ilgili olarak “açığa çıkarıcı” yorumunu yaptı. Biden azil süreci soruşturması veya görüşmenin deşifresi ile ilgili başka yorumda bulunmazken, Trump için “seri yalancı” tanımlamasında bulundu.

Temsilciler Meclisinin Demokrat Partili Başkanı Pelosi çarşamba günü başkanlık gücünü kullanarak 2020 için en güçlü Başkan Aday Adayı Joe Biden’ı alt etmek ve tekrar seçilmek için yabancı bir devletten yardım aldığı iddiaları nedeniyle Trump’ın görevden azledilmesi için resmi soruşturma başlattıklarını açıklamıştı.

UKRAYNA GÖRÜŞMESİ TRUMP'I AZİL SORUŞTURMASINA GÖTÜRDÜ

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, cuma günü, Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden, Biden'in oğlunu soruşturmalarını istediğini öne sürmüştü.

Trump, söz konusu iddialar üzerine Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunarak, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı" ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca dün ABD basınında, Trump'ın Ukrayna liderine, sadece Biden ve ailesini soruştururlarsa yardım edeceğini şart koştuğu da öne sürülmüştü. Trump ise bugün, söz konusu telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını söylemişti.

Trump, bugün söz konusu telefon görüşmesinin dökümlerinin yayımlanması yönünde talimat verdiğini belirtmişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dün söz konusu görüşmede Trump'ın, ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiğini belirterek, Trump hakkında resmi azil soruşturması sürecine başladıklarını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP, Dersim il yönetimine kayyum atadı

SONRAKİ HABER

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, hükümeti kurma görevini Netanyahu'ya verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...