25 Eylül 2019 23:44

Sınav ücretleri öğrenci bütçesini eritiyor

ODTÜ'lü öğrenciler, sınav ücretlerinin bütçelerini zorladığını söyledi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Buse VURDU
Ankara

Üniversitelerde yeni eğitim döneminin başlamasıyla birlikte son sınıf öğrencilerinin sınav telaşı da başladı. Yüksek lisans başvuruları için ALES, YÖKDİL ve YDS gibi ÖSYM sınavlarına ve kimi üniversitelerin kendi dil sınavlarına hazırlanmaları gereken öğrencilerin, başvurular için yüzlerce liralık sınav ücretlerini karşılamaları gerekiyor. ALES, YÖK-DİL ve YDS için 120’şer lira başvuru ücreti alınırken, ODTÜ, Boğaziçi gibi kimi üniversitelerin İngilizce Yeterlilik Sınavları (İYS) için 250 TL’ye varan sınav ücretleri isteniyor.

ODTÜ’de konuştuğumuz öğrenciler, ekonomik krizin artan etkisiyle beraber sınav ücretlerini karşılamakta oldukça zorlandıklarını, yüksek lisans eğitimi alabilmek için zorunlu tutulan sınavların ücretlerinin düşürülmesi gerektiğini ifade ediyor. Ödemeleri gereken toplam sınav ücretinin aylık KYK burs ve kredilerini aştığını dile getiren öğrenciler, sınav ücretlerini karşılayabilmek için barlarda, inşaatlarda çalışmak durumunda kaldıklarını dile getiriyor. Birçok öğrenci girmesi gereken sınavları bütçesine göre seçmeye çalışırken, burs ve krediler sınav ücretlerini karşılamakta yetersiz kalıyor.

SINAVLAR BÜTÇEYE GÖRE SEÇİLİYOR

Tarih Bölümü Öğrencisi Mutlucan Onat, ÖSYM’nin sınav ücretlerinin oldukça yüksek olduğunu belirterek şimdiye kadar yalnızca YDS için 120 lira ödediğini ifade ederek, “Eğer ALES, KPSS gibi diğer sınavlara da girersem bir yıllık sınav ücretim 500 lirayı aşıyor ve bu çok fazla. Sınav ücretleri çoğu öğrencinin bütçesini eritiyor” diyor.

Bir diğer Tarih Bölümü Öğrencisi Serdar Çevik ise hangi sınava girilebileceğinin öğrencinin o ayki bütçesiyle belirlendiğini belirtiyor. Çevik, “Bu sınavlara girenlerin çoğu mezun durumunda kişiler. Yani hem işsiz olup hem de ailelerinden para istemeye çekinen kişiler. İşin bir de psikolojik zorluğu ortaya çıkıyor” diyor.

"BARLARDA, İNŞAATLARDA ÇALIŞIYORUZ"

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğrencisi Azat Aktay ise akademide bir gelecek hayali kuran gençlerin sınav ücretlerini ödeyebilmek için sigortasız ve iş güvenliğinin olmadığı alanlarda çalışmak zorunda kaldığını anlatıyor. Sınav ücretlerini karşılayabilmek için barlardan inşaatlara kadar birçok farklı alanda çalışan öğrenci olduğunu söyleyen Aktay, “Sınav harçlarını yatırmakta zorlanıyoruz. Gündelik hayatının asgari ihtiyaçlarını karşılamak için de çalışıyoruz. Verilen burs ve kredi miktarının az olması ve okul bittikten sonra işsiz kalma ihtimalinin yüksekliği öğrenciler için büyük sorun” diyor.

"İNGİLİZCE EĞİTİM VERİYOR, DİLİNE GÜVENMİYOR"

Bir başka son sınıf öğrencisi ise öğrencilerin aylar öncesinden sınav parası biriktirmeye başladıklarını söylüyor. ÖSYM sınavlarının pahalılığının yanı sıra ODTÜ’nün kendi öğrencilerine İYS’yi zorunlu tutarak 80 TL gibi fahiş bir ücret istemesinin de saçma olduğunu dile getiren öğrenci, “Eğitim dili İngilizce olan ODTÜ’den mezun ediyor ama İngilizce seviyene güvenmiyor. O zaman doğru düzgün eğitim versinler. Üstüne sınav ücreti istiyorlar” diyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Akit hedef gösterdi, Gazeteci Kenan Kırkaya’ya dava açıldı

SONRAKİ HABER

"Bedavaya alışma" denilen öğrencilerin hali: 10 kişilik iş için 870 öğrenci dizildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...