25 Eylül 2019 12:59

TBMM, 1 Ekim Salı günü yeni yasama yılına başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 1 Ekim Salı günü düzenlenecek açılış töreni ile yeni yasama yılına başlayacak.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 27'nci Dönem 3'üncü Yasama Yılı çalışmalarına 1 Ekim Salı günü başlayacak.

19 Temmuz'da tatile giren TBMM, 1 Ekim'de yeni yasama yılına başlıyor. TBMM'de yasama yılı açılışı nedeniyle ilk tören saat 14.00'te yapılacak. TBMM Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunulacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUŞACAK

Ardından TBMM Genel Kurulu, saat 15.00'te TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında toplanacak. TBMM Başkanı Şentop'un sunuş konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurul'a hitap edecek. TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un akşam 19.00'da resepsiyon vermesi de bekleniyor.

YARGI PAKETİ İLK GÜNDEM MADDESİ

Yeni yasama döneminde TBMM’nin ilk gündem maddesi ise "Yargı Reformu ve Strateji Belgesi" olarak bilinen değişiklik teklifi olacak. 38 madde 15 ayrı kanunda değişiklik öngören "Yargı Reformu"nun ilk bölümü ile ilgili hazırlıklar bu hafta tamamlanacak. AKP'li milletvekillerince Meclise yasa teklifi olarak sunulacak düzenleme ekim ayının ilk haftası TBMM Adalet Komisyonunda görüşülmeye başlanacak.

ARAŞTIRMA KOMİSYONLARI

2'nci yasama yılında kurulan 4 ayrı araştırma komisyonunun da çalışmalarını tamamlayarak raporlarını Genel Kurula sunmaları bekleniyor. "ALS, SMA, DMD, MS hastalıklarında ve kesin tedavisi bilinmeyen diğer hastalıklarda uygulanan tedavi, bakım yöntemleri, bu hastaların ve yakınlarının yaşadıkları sorunlar ve çözümlerinin belirlenmesi", "Bilişim teknolojileri bağımlılığının etkilerinin incelenerek olası zararlarının önlenmesi, bu teknolojilerin kontrollü kullanımının sağlanması için yapılması gerekenlerin saptanması", "Tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunmasında, üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken önlemleri belirlemek" ve "Hayvanların haklarının korunması ile hayvanlara eziyet ve kötü muamelelerin önlenmesine yönelik" kurulan araştırma komisyonlarının, çalışmalarını ekim ayında tamamlayarak raporlarını Genel Kurula sunmaları bekleniyor.

YASAL DÜZENLEME RAPORDAN SONRA HAZIRLANACAK

Öte yandan, hayvan hakları ile ilgili kurulan araştırma komisyonu raporunun ardından, hayvan hakları ile ilgili yeni bir yasal düzenleme hazırlanacak. Söz konusu düzenlemenin de bu yasama yılında Meclis gündemine gelmesi planlanıyor. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Endonezya'da yolsuzluk ve ceza kanununda değişikliğe karşı eylem düzenlendi

SONRAKİ HABER

CHP’den 'Yargı Paketi'ne pasaport şerhi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...