25 Eylül 2019 23:14

Günlük egzersiz çocukların notlarını yükseltebilir

Pek çok aile, fiziksel aktivitenin, çocuklarının akıl ve beden sağlığına katkı sağladığının farkında. Fakat hareketli ve fit olmanın çocukların akademik performanslarına katkısı daha az biliniyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Michael McCLUSKEY
Keele Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Pek çok aile, fiziksel aktivitenin, çocuklarının benlik duygusu geliştirmesinde yardımcı olduğunun; akıl ve beden sağlığına katkı sağladığının farkında. Fakat hareketli ve fit olmanın çocukların akademik performanslarına katkısı daha az biliniyor.

İngiltere’deki Stoke-on-Trent İlkokulu çocukları arasında yaptığımız son çalışma, daha hareketli çocukların okuma, yazma ve matematik gibi anahtar konumdaki alanlardan en az birinde, bu alanlarda ortalama veya ortalamanın üzerindeki daha az hareketli olanlara göre daha iyi performans sergilediklerini gösterdi.

Araştırmamızda, öğrencilerin okul yıllarında boy ve kilolarının nasıl değiştiğine de baktık. Bütün çocuklar kilo almıştı fakat daha az hareketli olanlar aktif olanlardan, daha yüksek oranda fazla kilo almış görünüyorlardı. Bu durum, halihazırda normal boy ve vücut kütlesinde bulunan bu çocukların gelecekte aşırı kilolu veya obez olma riski altında bulunabileceği anlamına geliyor.

YETERLİ OLMAYAN EGZERSİZ

Sport England’da yayımlanan bir rapor, egzersizden hoşlanan, fiziksel yeteneklerine güvenen, egzersizin neden önemli olduğunu anlayan çocukların büyük olasılıkla düzenli bir şekilde aktif olduklarını gösteriyor. Aynı rapor, spor ve egzersizden hoşlanmayan çocuklarla kıyaslandığında, bu çocukların ortalama iki katı fiziksel aktivite yaptığını gösteriyor.

Sağlık Bakanlığının, çocuklara günlük en az 60 dakika fiziksel aktivite önermesine rağmen çoğu çocuk bu tavsiyeleri karşılamakta başarısız. Ulusal kayıtlara göre İngiliz çocukların sadece yüzde 17’si, İskoçların yüzde 38’i, Welshandlıların yüzde 51’i, Kuzey İrlandalılarınsa yüzde 12’si asgari egzersiz seviyesine ulaşabiliyor.

Hareketsizlik sadece Birleşik Krallık’a ait bir problem değil. Çocukların fiziksel aktivite seviyeleri, son zamanlarda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından küresel bir kriz olarak tanımlanıyor. Çocukların hareketlilik seviyesinin bu kadar düşmesinde artan kentleşme, ulaşım araçlarının yapılarındaki değişim, yükselen teknoloji kullanımı, yüksek orandaki yoksulluğun etkili olduğu düşünülüyor.

Elbette çocukların hepsi egzersizi sevmiyor ve çoğu da beden eğitimi dersinden korkuyor. Gerçekte araştırmalar gösteriyor ki, yeteri kadar cesaretlendirilen ve makul fiyatlardaki spor tesislerine ulaşabilen çocuklar daha çok aktif olup bu hareketliliklerini koruyabiliyorlar.

ROL MODEL OLUN...

Araştırmamız, fiziksel aktivitenin çocukların akademik performans ve gelişimlerinde etkili olabildiğini gösteriyor. Evde, okulda, mahallede çocuklar düzenli bir şekilde cesaretlendirilmeli, onlara hareketli bir yaşam için zaman tanınmalı.

Çocuklar daha fazla yürümeli, koşmalı, pedal çevirmeli, skuterlarına binmeli, parklarda daha fazla oynamalı, dans etmeli, yüzmeli ve spor yapmalı... Okula yürüyerek veya bisikletle gitmek konusunda daha fazla cesaretlendirilmeli ve daha az sıklıkla ve daha kısa süre oturmalılar.

theconversation.com'dan çeviren Mustafa BIYIK

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bursa'da yayın yapan Olay Medya kapanacak, 55 televizyoncu işsiz kalacak

SONRAKİ HABER

ABD Dışişleri Bakanlığı: NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...