25 Eylül 2019 09:00

2 çocuğa istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan kişiye beraat

Konya'da eşinin yeğenlerine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Y.S. için beraat kararı verildi. Çocukların ailesi karara isyan etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Konya'da eşinin yeğenlerine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Y.S. (47), ikinci duruşmada ‘delil yetersizliği’ gerekçe gösterilerek beraat etti. Çocukların ablası Merve A. karara, “Bu nasıl olur? Adam kardeşlerime istismarda bulundu ve güle oynaya, elini kolunu sallayarak mahkemeden çıkıp gitti. Bu çocukların hakkını kim koruyacak?” diyerek, tepki gösterdi.

İddialara göre 2011 yılında 9 yaşında olan Ş.A., teyzesine kalmaya gitti. Ş.A.'nın aynı yatakta uyuduğu 2 kuzeni, sahur vakti yemek için mutfağa gitti. Bu sırada odaya gelen Y.S., küçük kızı taciz ederek istismarda bulundu. Eniştesini gören Ş.A. korkuyla odadan çıkıp mutfaktaki teyzesinin yanına gitti. 1 gün sonra enişte Y.S.; Ş.A.’ya yeniden istismarda bulundu. Ş.A’nın tekme atarak tepki gösterdiği Y.S. hızla odadan çıktı. 2013 yılında ise o tarihte 13 yaşında olan H.A., teyzesinin oğlunun kına gecesine gitti. Y.S.; H.A.'ya kuzenleri ile birlikte yattığı sırada yanına gelmesini söyledi. H.A. bu sırada Y.S’nin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi.

YARGILAMA BAŞLADI

2 kardeş, 2018 yılında yaşadıklarını ablalarına anlattı. Abla da durumu aileye bildirdi. Şikayet üzerine Y.S. hakkında 'cinsel istismar' suçundan Konya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Davanın ilk duruşmasında, tutuksuz yargılanan Y.S. suçlamaları kabul etmedi.

İKİNCİ DURUŞMADA BERAAT

Davanın dün yapılan ikinci duruşmasına tutuksuz sanık Y.S. ile tanıklar ve taraf avukatları katıldı. Y.S., daha önceki ifadelerini tekrarladı. Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme, Y.S.'yi delil yetersizliğinden beraat ettirdi.

'BU ÇOCUKLARI KİM KORUYACAK'

Duruşma sonrası karara tepki gösteren abla Merve A., “Bu nasıl olur? Adam kardeşlerime istismarda bulundu ve güle oynaya, elini kolunu sallayarak, mahkemeden çıkıp gitti. Bu çocukların hakkını kim koruyacak? Daha ikinci duruşmada dosya doğru düzgün incelenmeden nasıl beraat edebildi? Davamızın arkasındayız. Elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Davayı bir üst mahkemeye taşıyacağız” dedi. (Konya/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Berkin Elvan davasında itiraf: Olay toplumsal olunca rapor gecikiyor

SONRAKİ HABER

TÜOBİK’te küreselleşme ve çıkış arayışları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...