25 Eylül 2019 06:18

Rusya, Türkiye ve İran ‘Suriye Anayasa Komitesi’ için bir araya geldi

İran, Rusya ve Türkiye'nin dışişleri bakanları, BM Genel Kurulu toplantısı çerçevesinde bir araya geldi.

Suriye'deki çatışma döneminden bir kare. Fotoğraf: DHA

Paylaş

Suriye konusundaki Astana formatının garantörü olan İran, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları, BM Genel Kurulu marjında yaptıkları toplantının ardından Suriye’ye ilişkin “Anayasa Komitesi” için bir araya geldi. Toplantıda, komitenin Cenevre'de ilk toplantısını düzenlemesine yardımcı olmak için görüş birliği sağlandı.

Astana formatının garantörü İran, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları, BM Genel Kurulunun 74'üncü toplantısı kapsamında üçlü toplantı yaptı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun toplantısının ardından ortak açıklama yayımlandı.

Açıklamada, “Astana garantörleri, Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan güçlü bağlılığını teyit etti ve bu ilkelere tüm tarafların uyması gerektiğini vurguladı” ifadesine yer verildi.

Suriye’de tarafların Astana’nın garantörlerinin BM Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi ile koordineli olarak hazırladığı usul kurallarının uygulanması konusunda anlaştığı belirtilen açıklamada, “Suriye'deki taraflar ve BM Genel Sekreteri'nin Suriye Özel Temsilcisi ile sürekli etkileşim yoluyla gerçekleştirilen Anayasa Komitesinin çalışmalarını destekleme konusundaki kararlılık dile getirildi” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca “Anayasa Komitesinin Cenevre'deki ilk oturumunun toplanmasına yardımcı olma konusunda anlaşıldı” denildi. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sayıştay usulsüzlükleri açıkladı, yapanları gizledi

SONRAKİ HABER

Kanal İstanbul'un ÇED raporunda balık isimlerinin hatalı olduğu ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa