24 Eylül 2019 16:48

Tarımsal üretim maliyetlerindeki artış TBMM'ye taşındı

CHP'li Mahir Polat havyan aşılarına yapılan zammı Meclis gündemine taşıdı. CHP'li Ayhan Barut da Gübre Takip Sistemi'nde üreticiye yansıyan maliyet nedeniyle verim ve kalite kaybı yaşandığını söyledi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Dünyanın en pahalı mazotununun kullanıldığı ve üreticinin yem fiyatları altında ezildiği besi hayvancılığına bir darbe de aşılara yapılan rekor zam vurdu. 2019'un ilk 2 ayı 75 kuruş olarak ücretlendirilen aşının şimdiki fiyatı 4,25 TL. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, yapılan zamdan ivedilikle geri dönülmesini istedi ve aşıların ücretsiz yapılması gerektiğini belirtti. CHP Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut da tarımsal amaçlı piyasa sürülen gübrelere DNA markör, barkod ve karekod uygulaması şeklinde ortaya çıkan Gübre Takip Sistemi'nde (GTS) yaşanan krize acil çözüm üretilmesini istedi. Sistemin maliyetinin üreticiye yansıdığını ve bir firmanın bu yolla zengin edildiğini belirten Barut "Oluşan yük nedeniyle gübre kullanımı azalmış, üretimde verim ve kalite kaybı yaşanmıştır" dedi.

"AŞI ZAMMI İPTAL EDİLMELİ"

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, besi hayvan üreticilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Polat “Geçmiş yıllarda besi hayvan üreticilerinden aşı ve küpe ücretlerinin alınmayacağı söylenmesine rağmen, neden ücret talep edilmektedir?” diye sordu.

Besi hayvan üreticiliğinin, her geçen yıl önemini kaybetmekte ve azalmakta olduğuna dikkat çeken Polat, besicilerin durumuna dair şu bilgileri paylaştı:

“Bitme noktasına getirilen besi hayvan üreticiliğine her geçen yıl yeni bir darbe daha vurulmaktadır. Üreticiler samanın ithal edilmeye başlanması ile birlikte ciddi bir darbe yemiştir. Bunu yem ve mazota yapılan rekor zamlar izlemiştir. Mevcut halde dünyanın en pahalı mazotunu kullanan besi hayvan üreticileri emeklerinin karşılığını alamamakta, farklı sektörlere yönelmektedir. Tarım Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak uygulanan hayvan aşılarının ücret karşılığında uygulanmaya başlaması, devamında bu aşılara yapılan rekor zam ile hayvan üreticisine bir darbe daha vurulmuştur. İlk 2 ay 75 kuruş olarak ücretlendirilen aşının şimdiki fiyatı 4.25 TL’dir. Yüz binlerce ailenin geçim kaynağı elinden alınmıştır. Bu toprakların kadim geçim kaynağı hayvancılık bitme noktasına gelmiştir”.

Yapılan zamdan ivedilikle geri dönülmesi gerektiğini söyleyen Polat, aşıların ücretsiz yapılması gerektiğini belirtti. Polat, Tarım Bakanlığına "Besi hayvancılığına verilen destek artırılmalı ve üreticiler teşvik edilmelidir” çağrısını yaptı.

Polat'ın Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği sorular şöyle:

  • Geçmiş yıllarda besi hayvan üreticilerinden aşı ve küpe ücretlerinin alınmayacağı söylenmesine rağmen, neden ücret talep edilmektedir?
  • Besi hayvan üreticilerine Bakanlığınızca destek verilmekte midir? Veriliyor ise bunlar nelerdir?
  • Besi hayvanlarına uygulanan aşılar nereden ithal edilmektedir?
  • Besi hayvanlarına uygulanan aşıların üretimi için Bakanlığınızca hazırlanan projeler mevcut mudur? Mevcut ise hangi aşamadadır?

GTS KRİZİ: BİR FİRMANIN MENFAATİ GÖZETİLİYOR, ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLİYOR

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut da tarımsal amaçlı piyasa sürülen gübrelere DNA markör, barkod ve karekod uygulaması şeklinde ortaya çıkan Gübre Takip Sistemi'nde (GTS) yaşanan krize acil çözüm üretilmesini istedi.

GTS'de yanlış uygulamalar nedeniyle gübre sektörü ve üreticilerin büyük bir çıkmaza girdiğini anlatan Ayhan Barut, "El yapımı patlayıcıların takibi amacıyla ortaya çıkan sistem ne yazık ki tek bir firmanın kazancı üzerine kurulmuş, gübre üreticileri ve çiftçilerimiz için kaosa neden olmuştur. Tarımsal üretimimize, gübre sektörü ve üreticilerimize gereksiz yere büyük yük oluşturan bu yanlışların artın sona ermesini, sadece bir firmanın menfaatini gözeten sistemdeki arızanın yok edilmesini istiyoruz" dedi.

Barut, tarımsal amaçlı piyasaya arz edilen gübrelerin izlenmesine yönelik tebliğin değiştirilmesi gerektiğini belirterek uygulamanın Bakanlık, gübre üreticileri, sektör temsilcileri, çiftçiler ve uzmanların katılımıyla yeniden ele alınmasını talep etti.

"Türkiye'de ortalama yıllık 5,5 milyon ton tarımsal gübre tüketimi var. GTS ile ilgili tek yetkili olan özel firma 50 kilogramlık ambalajlı ürünlerde ton başına DNA için 59 lira, yine 50 kilogramlık ambalajlı ürünlerde barkod için de 16 lira alıyor" diyen Barut, satılan gübre miktarının yıllık maliyetinin 300 milyon lira civarında olduğunu belirtti. Getirilen sistemle 2 yıllık  erteleme sonunda maliyetin 600-700 milyon liranın üzerinde olacağını ifade eden Barut, "Üreticilerimize yıllık 540 milyon lira gübre desteği verilirken, GTS için tek bir firmaya sağlanan bu ayrıcalık dikkat çekicidir” ifadelerini kullandı.

Bu maliyet artışının üreticilere yansıdığını dile getiren Barut, “Çiftçiye verilen destekten daha çok paranın tek bir şirkete ödenmesi bile olayın boyutunu ortaya koyuyor. 2017 yılında 6,7 milyon tonluk gübre satışı 2018 yılında 5,3 milyon tona gerilemiştir. Çünkü oluşan yük nedeniyle gübre kullanımı azalmış, üretimde verim ve kalite kaybı yaşanmıştır. GTS işinde tek bir firma zengin edildi. Bu şirketle yapılan sözleşmenin kamuoyuyla paylaşılmasını istiyoruz" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Van Büyükşehir Belediyesi Eski Eş Başkanı Bekir Kaya, itfaiye davasından beraat etti

SONRAKİ HABER

Pakistan'da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde 19 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...