24 Eylül 2019 13:10

"Serap Yılhan'ın intiharının mobbing sonucu yaşandığını biliyoruz"

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Gebze’de çalıştığı kurumdaki yolsuzluğu ortaya çıkarmak istediği için açığa alınan öğretmen Serap Yılhan'ın intiharına ilişkin açıklama yayımladı.

Fotoğraf: Google Maps

Paylaş

İzmit’te Orduevi mevkiinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evleri’nde görev yapan öğretmen Serap Yılhan yolsuzluk nedeniyle şikayet ettiği müdürlerinin baskısına dayanamayarak Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki evinde (15 Eylül) intihar etti. Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Serap Yılhan hakkında basın açıklaması yaptı.

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada "Serap’ın intiharının baskı sonucunda yaşandığını da (her ne kadar Kocaeli Valiliği yapmış olduğu açıklamada kabul etmese de) iyi biliyoruz. İş yerlerinde yaşanan baskıdan kurtulmanın öncelikli yolu mücadeleden geçmektedir. Gelin hep birlikte mücadeleyi büyütelim" denildi.

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Geçtiğimiz günlerde ilimizde bir kadın intihar etti. Aslında olaya ne kadar intihar desek de önceki süreçlerine baktığımızda yaşananın adına cinayet desek daha doğru olur. Serap Yılhan, 48 yaşındaydı ve 2 çocuk annesiydi, Kocaeli İzmit'te Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Evleri'nde yıllardır öğretmen olarak çalışmaktaydı.

"BUNUN ADI MOBBİNG"

Serap Yılhan, Çocuk Evleri’ndeki çocuklara devlet tarafından gönderilen paraların, çocuklar için kullanılmadığını gördü. Bunun üzerine ilgili birimlere, kurum müdürü ve satın alma müdürü hakkında şikâyetçi oldu. Ancak çocukların hakkını ararken hedefe kondu. Yapılması gereken denetim, soruşturma gereği gibi yürütülmedi. Eğer yürütülseydi yolsuzluk yapanlara emeklilik ödülü değil ceza verilirdi. Serap kurumdaki baskılara dayanamadı. Çünkü o kimdi ki halkın vergileriyle çocuklar için ayrılan paranın hesabını sorsundu. Kimdi ki devletin memurunu devlete şikâyet etsindi. Elbette hesap sorarsan biz de sana baskı kurarızlar, hesabını sorarızlar başlayacaktı. Nitekim başladı da ve Serap’ı intihara kadar götürecek bir hal alan baskıydı bu.

"BASKIDAN KURTULMANIN YOLU MÜCADELEDEN GEÇİYOR"

Bunun adı mobbing, bunun adı bir şekilde Serap’ı kurumdan uzaklaştırmak için yıldırma-bezdirme politikasıydı. Uygulanan baskı Serap’ı yalnızca kurumdan değil bütün bir hayattan kopardı. Serap ve nice kadınlar işyerinde maruz kaldığı baskıdan mobbingden kaynaklı işten ayrılmak zorunda bırakılıyorlar, psikolojik destek alıyorlar, sosyal düzensizlik oluşuyor, intihara sürükleniyorlar. Özellikle de kadın olduğumuz için mobbingin ne demek olduğunu iyi biliyoruz ve Serap’ın intiharının baskı sonucunda yaşandığını da (her ne kadar Kocaeli Valiliği yapmış olduğu açıklamada kabul etmese de) iyi biliyoruz. İş yerlerinde yaşanan baskıdan kurtulmanın öncelikli yolu mücadeleden geçmektedir. Gelin hep birlikte mücadeleyi büyütelim." (Kocaeli/EVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski İspanya diktatörü Franco'nun mezarı taşınacak

SONRAKİ HABER

Faruk Bildirici: İntihar haberleri bulaşıcıdır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...