24 Eylül 2019 08:49

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan TSK’de kadrolaşma açıklaması: Rahatsız edici duyumlar var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TSK’de kadrolaşma yaşandığı yönünde rahatsız edici duyumlar aldıklarını söyledi.

Fotoğraf: Evrim Aydın/AA

Paylaş

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin durumuna ilişkin rahatsız edici duyumlar ve ordudaki emir-komuta zincirini bozacak gelişmeler olduğunu söyledi. 15 Temmuz'a yol açan ‘FETÖ’ olayından ders alınmadığını, hataların “bilerek tekrarlandığını” belirten Kılıçdaroğlu, AKP hükümetine orduyu günlük siyasetin dışında tutma çağrısı yaptı.

'ORDUNUN PARTİLEŞMESİNE GELİNDİ'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu Yetkin Report’a yaptığı açıklamada, “Ordunun durumuna ilişkin rahatsız edici duyumlar var; hükümetin parti devleti kurma gayretinde sıranın ordunun partileştirilmesine mi geldiği endişesi var. Burada ordunun siyasi otoritenin emrinde olması gereğinden söz etmiyorum, demokrasilerde öyle olacak. Ben ordunun içine günlük sıcak siyasetin sokulmasından ve artık atama ve terfilerde de liyakat yerine parti tercihleri kullanılmasından söz ediyorum. Bu söylemlerden rahatsızlık duyuyorum” dedi.

KOMUTAN TERFİLERİNDE AKP AKRABASI...

Komutan terfilerinde liyakatten çok siyasal sadakate yani AKP’den bulunan tanıdıklara, akrabalık bağlarına göre atamalar yapıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Ordu daha fazla yıpranmasın diye isim vermiyorum ama maalesef durum iç açıcı değil; isteyen araştırıp görebilir. Bir süre sonra orduda terfi etmek isteyen her askerin siyasetçi peşinde koşmasından endişe ediyorum. Bu durum ordudaki emir-komuta zincirini bozar. FETÖ olayında bunlar yaşandı… Yaşandı ama ders alınmıyor. Zamanında FETÖ’cü yapının yaptığını şimdi AKP yapıyor” ifadelerini kullandı.

“TİPİK ÖRNEĞİ DEMİRTAŞ'TIR”

Camiye, yargıya siyaset sokulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Adliyeye siyaset soktular. Partili avukatları yargıç ya da savcı olarak atadılar. O kadar ki yargıya doğrudan talimat verilir noktaya gelindi. Bunun en tipik örneği Selahattin Demirtaş’tır. Son Yüksek Askeri Şura kararlarından, emeklilik, atama ve terfilerden ve istifalardan görüyoruz ki, şimdi orduya da siyaseti sokmaya başladılar” diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tokat’ta sulama kanalına düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Çet ailesinin avukatları, keşif sonrası hazırlanan rapora itiraz etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa