24 Eylül 2019 05:23

MEB: Öğrencilerin yüzde 40’ı okuduğunu anlayamıyor, yarısı akıl yürütemiyor

Milli Eğitim Bakanlığının 81 ilde 112 bin öğrenciyle yaptığı ‘Öğrenci Başarı İzleme Araştırması’ sonuçları eğitim sisteminin içler acısı halini ortaya koydu.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığının ‘Öğrenci Başarı İzleme Araştırması’ sonuçlarına göre dördüncü sınıfa giden öğrencilerin yüzde 40’ı okuduğunu anlayamıyor. Türkçe, matematik ve fen bilgisi alanlarında en az doğru yanıtlanan soru türleri ise ‘akıl yürütme’ yetkinliklerini ölçen sorular.

Bakanlığın sitesinde yayınlanan raporda tüm soruları yanıtlayabilen öğrenci oranının ise yalnızca yüzde 3.55’te kaldığı belirtildi.

Öğrencilerin Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarında akademik düzeylerinin belirlenmesi, öğrenme eksikliklerinin giderilmesi ve öğrencilere ve öğretmenlere geribildirim sunulmasını amaçlayan araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında dördüncü sınıfta eğitim gören 1 milyon 164 bin 903 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Bu öğrencilerden 112 bin 465’i Türkçe alt testine, 112 bin 322’si matematik alt testine ve 111 bin 742’si fen bilimleri alt testine katıldı. Bakanlığa göre bu araştırma izleme amacıyla Türkiye’de yapılan ve en geniş öğrenci örneklemine ulaşılan eğitim araştırması.

Öğrencilerin Türkçe alt testinde öğrencilerin ‘bilme’ becerilerini değerlendirmek üzere hazırlanan soruları ortalama doğru cevaplama oranı yüzde 62,82. ‘Anlama’ yetkinliğini ölçmeye yönelik soruları ortalama doğru cevaplama oranı ise yüzde 59,97.

AKIL YÜRÜTME EN AZ DOĞRU CEVAPLANAN SORU GRUBU

Matematik alt testinde ise sorular bilme, uygulama ve akıl yürütme yetkinliklerini ölçmeyi amaçlıyordu. Öğrencilerin bilme düzeyindeki soruları ortalama doğru cevaplama oranının yüzde 63,43 olduğu belirtildi. Bu oran uygulama sorularında yüzde 59,25’e gerilerken, akıl yürütme sorularında ise oran yüzde 49,08’e kadar geriledi. Fen sorularında da akıl yürütme yetkinliğini ölçen sorular doğru cevaplanma oranı en düşük olan soru grubu oldu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Suriye’de ABD ile ikinci ortak kara devriyesi yapıldı

SONRAKİ HABER

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye oturumu: Gümrük Birliği askıya alınsın

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa