24 Eylül 2019 05:04
Son Güncellenme Tarihi: 24 Eylül 2019 12:41

Suriye’de ABD ile ikinci ortak kara devriyesi yapıldı

Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölge uygulamaları kapsamında TSK ve ABD askerlerince ikinci ortak kara devriyesi gerçekleştirildi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölge tesisi birinci safha uygulamaları kapsamında gerçekleştirdikleri ikinci ortak kara devriyesi tamamlandı.

TSK ve ABD konvoyunun Suriye'de güvenli bölgeyi tesise yönelik gerçekleştirdikleri ikinci ortak devriye, organizasyon ve harekat olmak üzere iki aşamadan oluştu. Urfa'nın Akçakale ilçesinin güneyinde hazırlanan Türk bayraklı 4 zırhlı araçtan oluşan TSK konvoyu, ortak kara devriyesine katılmak için sınırı geçerek, Suriye tarafında bekleyen ABD askeri konvoyuyla buluştu.

Sınırın sıfır noktasında bir araya gelen TSK ve ABD konvoyu komutanları, burada bir süre yapılacak devriye planını görüştü. Askeri konvoy, daha sonra yaklaşık 15 kilometre doğudaki Süluk ilçesine doğru yöneldi. Bu yönde bir süre gözlemde bulunan ortak konvoy devriyesi, yaklaşık 3,5 saat sürdü.

TSK konvoyu, devriyenin tamamlanmasının ardından sınır hattına döndü.

SURİYE HAVA SAHASINDA UÇUŞ YAPILMIŞTI

Dün Millî Savunma Bakanlığı, “Doğal Kararlılık Harekâtı kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait iki F-16 ile bugün 10.00-12.00 saatleri arasında Suriye hava sahasında uçuş icra edildi” açıklaması yapmıştı.

Urfa'nın Akçakale ilçesinde bulunan Birleşik Müşterek Harekat Merkezi'nde de hava hareketliliği yaşanmıştı. Sınır hattından Akçakale'ye gelen ABD'ye ait 2 helikopter, merkeze inmiş, yaklaşık yarım saat merkezde askeri malzeme yükledikten sonra Suriye sınırında bir süre uçuş yapmıştı.

Bugün de Milli 10.00-12.00 ve 14.00-16.00 saatleri arasında Suriye hava sahasında uçuş gerçekleştirildiği belirtildi. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması: İstanbul'un doğasına aykırı buluyorum

SONRAKİ HABER

ODTÜ'de 46 öğrenci topluluğundan Rektörlüğe çağrı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...