23 Eylül 2019 16:30

Tahir Elçi cinayetinde yeni suç duyurusu

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı, Adli Tıp Kurumu'nun bazı yöneticileri ve çalışanlarının delil kararttığına ilişkin iddialarla ilgili suç duyurunda bulundu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı, Tahir Elçi  soruşturması kapsamında Adli Tıp Kurumu'nun bazı yöneticileri ve çalışanlarının delil kararttığına ilişkin iddialar sebebiyle, ceza soruşturması için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. İdari soruşturma için de Adalet Bakanlığı’na başvuru yaptı.

Vakıf tarafından yapılan açıklamada, "Adli Tıp Kurumu çalışanı Mehtap Altuğ'un verdiği bilgilerin sübut bulması halinde bu bilgiler Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Tahir Elçi'nin öldürülmesi ile ilgili soruşturmada maddi gerçeğin ortaya çıkmasına katkı sunacaktır. Ancak Mehtap Altuğ'un söz konusu beyanları ile ilgili herhangi bir idari ve cezai soruşturma yapılmamıştır. Bu nedenlerle; Mehtap Altuğ'un ifadesinde, adı geçen Adli Tıp Kurumu'nun yöneticileri ve çalışanlarının Türk Ceza Kanununun 281. maddesinde düzenlenen "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" 257. maddesinde düzenlenen "görevi kötüye kullanma" ve 278. maddesinde düzenlenen "suçu bildirmeme" suçlarını işledikleri iddiasıyla ceza soruşturması açılması için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, idari soruşturma açılması için de Adalet Bakanlığına başvuru yapılmıştır" ifadeleri yer aldı.

ÖNCEKİ HABER

Gazeteciler bu hafta da adliye koridorlarında

SONRAKİ HABER

Arnavutköy'de 14 yaşındaki çocuk, kendisini istismar eden erkekle zorla evlendirilmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa