23 Eylül 2019 11:41

MESS’le ilk görüşme 7 Ekim’de yapılacak

Metal iş kolunda 150 bin işçiyi ilgilendiren TİS sürecindeki ilk görüşme 7 Ekim’de yapılacak.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Sendikalar MESS grup sözleşmesine ilişkin taslaklarını açıkladı. Birleşik Metal-İş yüzde 34 isterken Türk Metal’in talebi yüzde 26 oldu. Özçelik-İş ise resmi bir açıklama yapmasa da Özçelik-İş üyesi işçiler, sendikacıların “Bizim taslak da Türk Metal’inki gibi” dediğini söylüyor.

150 bin işçiyi ilgilendiren TİS sürecine ilişkin ilk görüşme 7 Ekim’de gerçekleşecek. CMS Jant eğitim grubu için düzenlenen programda konuşan Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, “Taslağımızı 9 Eylül günü itibariyle MESS’e verdik. 7 Ekim itibariyle görüşmeler başlıyor” dedi. Konuşmasında taslakta istenen zam oranını düşük bulanları da hedef alan Kavlak, “Efendim işçi emeklileri yüzde 5 aldı. Memurlar ve memur emeklileri yüzde 4+4 aldı. Kamu işçileri ancak yüzde 8 alabildi. TÜPRAŞ işçilerine Yüksek Hakem Kurulu yüzde 6 verdi. Tekstil grup sözleşmesi yüzde 8 ile bitti. İşte bunları diyorlar. Yani diyorlar ki bu Türk Metal hayal görüyor. Kardeşlerim, hiçbirinizin gözü arkada kalmasın. 2017 sözleşmesinde nasıl büyük bir zafer elde etiysek şimdi de elimizden geleni ardımıza koymayacağız” dedi.

Türk Metal’in örgütlü olduğu Ford Otosan’da çalışan işçiler ise Evrensel'de bugün yayımlanan mektupta, süreci sendikacılara bırakmamak gerektiğini vurgulamıştı. Ford işçileri Renault’dan Arçelik’e kadar tüm metal işçilerine ortak mücadele çağrısı yapmıştı. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Deriform Şirketi işçileri tazminatlarını istiyor

SONRAKİ HABER

Gezi, bir demokrasi bildirisidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...